KPSS Alınacak Hakim Sayısı Artırıldı

KPSS Alınacak Hakim Sayısı Artırıldı

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen askeri personelin yönetime el koyma girişimi sonrasında birçok askeri personel hakim ve savcı görevinden alınmış ve yüksek rütbeli birçok kişi de tutuklanmıştı.

Görevden almalar sonucu meydana gelen kadro boşluklarına çeşitli yöntem ve sınavlarla ya içeriden yükseltme yoluyla yada açıktan alma yoluyla takviye yapılmaktadır.İçeriden alma yöntemiyle devlet kendi bünyesinde halihazırda hizmette bulunan birini geçmiş dönemlere ait başarı ve azmi ile bir üst konumda bulunan açık bir kadroya atar yada dışarıdan sınava tabii tutmak koşuluyla alım yapar.

Kamu kurumlarında meydana gelen açıklıkların en fazla olduğu kurumlardan bir tanesi de hakimlik kadrosu.Hakim sayısında görevden almalar neticesinde meydana gelen ciddi düşüş sonucu devlet tarafında 2016 KPSS sınavı ile alınacak olan hakim sayısının artırıldığı bildirildi.

Bu yıl diğer yıllara oranla daha fazla hakim alımı yapılacak ve bu da yıllardır isteyip kontenjan sebebi ile kendisine sıra gelmeyen birçok kişiye istediği işi yapma fırsatı sunacaktır.

Hakimlik kadrosuna özellikle de mevcutta avukatlık yapanlardan yoğun bir başvuru olduğu görülmekte ve ihtiyacın yarıdan fazlası da bu şekilde karşılanmaktadır.

Hakimlik kadrosu için alınacak kişi sayısının artırıldığı açıklandı ancak diğer boş kadro ve pozisyonlar için henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.Özellikle de 2016 KPSS sınavı öncesinde alım yapılacak kadroların açıklanması beklenmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git