KPSS A Grubuna Nasıl Çalışmalıyım ?

KPSS A Grubu genellikle İİBF mezunlarının Gelir Uzman yardımcılığı, Vergi Müfettiş yardımcılığı ve denetmenlik gibi unvanlara sahip olmak için girdikleri sınavdır.

Özellikle son yıllarda İİBF mezunlarına merkezi atamalarda verilen kadro sayıları çok kısıtlı olduğu için gün geçtikçe KPSS A Grubuna hazırlanan İİBF’li sayısı artmaktadır.Yani başka bir deyişle rakip sayısı artmaktadır.

KPSS A Grubu sınavı programlı ve düzenli çalıştırma gerektiren zorlu bir sınavdır. A Grubunda Genel Yetenek-Genel Kültür testlerinin yanısıra Maliye,İktisat,Muhasebe,Hukuk gibi alan derslerinden yapılan testlerde de güzel netler yapmak gerekmektedir. Bunun yanısıra A grubu puanının hesaplanması için YDS sınavına girme zorunluluğu gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Peki KPSS A Grubuna Nasıl Çalışılmalı ? Çalışırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?
KPSS A grubundan girilen bazı önemli derslerin nasıl çalışılması gerektiği konusuna tek tek değinelim.

Maliye ; Maliye dersi genelde A grubundan hazırlanan adayların en çok net bıraktığı ve en kolay çözülen derslerin başında gelmektedir. Maliye çalışırken geçmiş senelerde çıkmış sorular dikkatle incelenmeli ve soru kalıpları iyice kavranmalıdır. KPSS’de genellikle benzer soruların çıktığını hatırlatalım.

Muhasebe; Muhasebe dersi A grubundan hazırlanan adayların en çok zorlandığı derslerin başında gelmektedir. Muhasebe dersi tek başına bireysel olarak çalışılarak öğrenilmesi zor bir derstir. Muhasebe dersi çalışılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus Test sistemine göre değilde klasik sisteme yönelik olarak çalışılması gerektiğidir. Muhasebe dersinde kaynak seçimi çok önemlidir. Genel bilgileri öğrendikten sonra Ferhat Yıldız’ın Tamamı Çözümlü Çıkmış Sorular Muhasebe kitabı’na mutlaka göz atmanızı öneririm.

Muhasebe testi KPSS A grubunda en az net yapılan testlerden olduğu için Muhasebe’de bırakacağınız yüksek netler sizi rakipleriniz 1 Adım önüne geçirecektir. Örneğin 2015 KPSS A grubunda 30 Soruluk Muhasebe testinde net ortalaması 4’tür.

İktisat ; İktisat’da Muhasebe gibi öğrenilmesi zor bir derstir. Birçok kavram ve öğrenilmesi gereken bilgi bulunmaktadır. Bu sebeple kaynak seçimi oldukça dikkatli yapılmalıdır. İktisat temeli olmayan ve yeni başlayacak arkadaşlar için Benim önerim; Zeynel Dinler’in İktisada Giriş isimli kitabıdır. İktisat dersinin sayısal bir ders olduğu unutulmamalıdır, İktisat çalışırken kitap okur gibi değilde sayısal mantığa göre hareket edilmelidir. İktisat dersinde Grafikler iyi yorunmalı ve okunabilmelidir. Grafikleri tek başınıza çizip , yorumlayabildiğiniz zaman İktisat dersinde oldukça başarılı olursunuz. İktisat dersinden 30 Soru sorulmaktadır ve bu testin’de net ortalaması oldukça düşüktür. 2015 KPSS’de İktisat dersinin net ortalaması 4.632’dir

Hukuk  ; Ezberlenmesi gereken ve bol bol tekrar gerektiren bir ders olarak bilinir. Hukuk’un birçok alt dalı mevcuttur. Bu dersi sona bırakmamanız gerekmektedir, Sona bıraktığınız takdirde konuları yetiştirememe gibi bir sıkıntının çıkması büyük ihtimaldir.

Hukuk çalışırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu bir konuyu iyice kavramadan diğer konuya geçilmemesi gerektiğidir. ilgili konuyu bitirdikten sonra konuyla ilgili bol bol sorular çözülmeli ve konu iyice kavranmalıdır. Hukuk çalışırken akılda kalıcı olması açısından Kodlamalar yapmanız faydanıza olacaktır.

2015 KPSS A Grubunun Ortalama Net Değerlerini Aşağıdaki Grafikte Bulabilirsiniz.

kpss-a


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git