KPSS 2017/1 Merkezi Yerleştirme Kaç Memur Ataması Yapılacak

KPSS 2017/1 Merkezi Yerleştirme Kaç Memur Ataması Yapılacak

Devlet bünyesinde birçok alanda memur istihdamı sağlanmaktadır. Bu istihdamları gerçekleştirirken devlet o yıl düzenlenmiş olan KPSS sınav sonuçlarına göre sıralama yapar ve alımlarını o sıraya göre ayarlar. KPSS ile memur alımları da her yıl Devlet Personel Başkanlığı’na verilen kontenjan adedince yapılır.

KPSS Nedir?

Açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS çeşitli alanlarda belli sayıda soruyu yine belli bir süre içerisinde çözmek suretiyle bilginin ve hızın yarıştığı merkezi bir sınavdır.

KPSS 2017/1 Merkezi Yerleştirme Kaç Memur Ataması Yapılacak?

Geçen yılın aynı döneminde yani 2016/1 KPSS alımlarında 10.144 kişi istihdam edilmiştir. Ancak bu yılki rakamın bu kadar yüksek olması beklenmemektedir. Nedeni ise 2017 bütçe kanununda yer alan atama maddesidir. Bu maddeye göre de Devlet Personel Başkanlığına (DPB) verilen toplam atama izin sayısı 5000 (beşbin) dir.

Bu 5000 kişilik kontenjanın şuan hali hazırda 1040 adedi yerlerine yerleştirilmiş kalan diğer kontenjanlar için yerleştirme henüz yapılmamıştır. Kalan kontenjan için yapılacak dağılım henüz kesinlik kazanmamıştır.

KPSS 2017/1 Merkezi Yerleştirme Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

KPSS 2017/1 Merkezi Yerleştirmeleri için tercihlerin ne zaman alınmaya başlanacağı belirlenmiştir. Bu belirlemeye göre ÖSYM Başkanlığı 2017/1 KPSS tercih işlemlerinde ilan edilecek kadrolar için 21 Haziran ile 3 Temmuz 2017 arasında başvuruları alacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git