Klavyede hızlı olmanın sözlüye etkisi var mı ?

Adalet Bakanlığı Personel Alımları
Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışabilmek için bildiğiniz gibi katip olma seçebilirsiniz. Fakat katip olabilmek içinde belli başlı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi de tabi ki klavyede hızlı olmak. Katip alımlarında Zabıt katipliği, icra katipliği, cezaevi katipliği kadrolarında KPSS sınavından sonra birde mülakat yapılarak klavye hızınıza göre puan almaktasınız. Bunun içinde size verilen süre zarfı içinde (3 dakika) toplam 90 kelimeyi doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir.

Barajı aşmanız durumunda yine sözlü mülakata çağrılacağınız dan dolayı bu ilk barajın önemi yüksektir. Fakat bu barajı geçmeniz kesin çağrılacağınız anlamına gelmemektedir. Sözlü sınav için diğer mülakatlı alımlarda olduğu gibi alınacak kişi sayısının üç katı kadar aday çağrılmaktadır. Bu üç katı aday arasına girebilmek içinde üç dakika içinde en çok kelimeyi sizin yazmış olmanız gerekecektir.

Klavye sınavında birinci olursam sözlüyü geçer miyim ?

Katiplik yapacaksanız eğer bilmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İlk olarak şunu belirteyim cezaevi katipliği ve icra katipliğinde duruşmaya çıkmazsınız. İcra katipleri avukat katipleri olarak çalışır. Cezaevi katipleri ise daha çok büro işlerine bakmaktadır. Hal böle olunca klavye hızı gerçek hayatta o kadarda önemli değildir. Sadece zabit katipliğinde duruşmaya çıkacak olduğunuz için klavye hızı burada önem kazanmaktadır. O yüzen mülakat sonucuna göre ilk üç kişi arasına girenler genellikle bu alanda alınmaktadır.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git