Kamu Personeli Alımlarında Başvuru Süreçleri Ve Şartları

Kamu Personeli Alımlarında Başvuru Süreçleri Ve Şartları

Günümüz hayat şartları için hepimizin isteği değil midir daha iyi bir iş bulmak, daha iyi bir yaşam sürmek. Daha yüksek maaşlar, garantili bir iş. Bu yüzden sırtımızı devlete dayamak isteriz. Kamuya alımların gündemde olduğu bir dönemde, memur olmak için yapılması gerekenler, gerekli olan istenen belgeler adaylar için oldukça önemli ve merak ediliyor. Kamuya yapılacak olan personel alımlarında iki tür atama vardır. Birincisi merkezi atama, ikincisi açıktan atama. Daimi olarak yapılan bu atamalar için kılavuz ve başvuru bilgileri yayınlanır. Adaylar yayımlanan ilanlara başvuru yapmak için istenilen şartları taşımalıdır. Kamuya alımlarda aranan şartlar başvuru yapılmak istenen işe göre değişir.

Askerlik şartı tecil veya tamamlamış olmak gerekir. Yaş sınırlaması 31 yaşını tamamlamamış olmak ya da 35 yaşını geçmemiş olmak. Eğitim şartı, diploma, sertifikalar, sınav sonuçları, yabancı dil gibi istenilen özellikler yine başvurduğunuz işin bölümüne göre farklılık gösterebilir. Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak. Yani görevi kötü kullanmak, yüz kızartıcı işler yapmak, kamudan ihraç edilmiş olmak gibi işlenen suçlar varsa bir daha kamuda görev alamıyorsunuz. KPSS şartı, bazı alımlarda KPSS şartı aranmaz, bazılarında ise 60 puan ve üstü aranmaktadır.

Genelde 70 puan ve üstü başvurular dikkate alınmaktadır. Nitelik şartı, fiziki yeterlilik, uygulama sınavları, kendini ifade edebilme ve ikna kabiliyeti yüksek olmak, ya da istenen boy ve kilo şartını taşımış olmak.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git