Kamu Kurumları Personel Alıyor, İŞKUR’da Hiç Ses Yok!

Kamu Kurumları Personel Alıyor, İŞKUR’da Hiç Ses Yok!

2016 yılı içerisinden personel alımları sürekli olarak ortaya çıkmaktadır. Kamu kurumları personellerini genel olarak sözleşmeli olarak almaktadır. Çeşitli kamu kurumları tarafından alınan sözleşme personeller, farklı kurumlara yerleştirilmektedir.

Alımlar yapan kamu kurumları arasında, PTT 1038 adet, Diyanet işleri başkanlığı 550 adet, aile bakanlığı 1500 adet, içişleri bakanlığı 2394 adet, adalet bakanlığı 2954 adet personel almıştır. Bu kamu kurumlarının yanı sıra kredi yurtlar kurumu da 1403 adet, Kültür ve turizm bakanlığı da 600 adet personel alımı yapacaktır. Önümüzdeki ayda ise adalet bakanlığı zabıt kâtibi alımlarını başlatacaktır. Yapılan bu atamalardan nasibini alamayan iş ve meslek danışmaları ise halen daha kadro beklemektedir.

Ulusak istihdam stratejisinin 3. İzleme ve değerlendirme kurulu tarafından hazırlanan taslakta İŞKUR’un personel ihtiyaçlarını 2016 yılı içerisinde gerçekleştirme kararı almıştır. Daha önceden 3600 e yakın bir kadronun 2015 yılı içerisinden yapılması öngörülmesine rağmen, bu istihdamın 2016 yılına ertelenmesi öngörülmüştür. İŞKUR tarafından düzenlenen seminerlerde 2000 e yakın bir personelin alınacak olması iddiası söylenmişti, fakat bugüne kadar herhangi bir atama gerçekleşmemiştir.

İŞKUR’un iş ve meslek danışmanı alımları yapacağını ne zaman yapacağını kamuoyuna duyurması gerekmektedir. Herhangi bir tarih ve açıklama yapmayan İŞKUR’un bu konu üzerinden sıkı bir çalışma yapması gerekmektedir. İlerleyen dönemlerde 2014 yılından yapılan KPSS sınavının geçerlilik süresi dolacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git