İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık Adayı Giriş Sınavı Belgeleri Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık Adayı Giriş Sınavı Belgeleri Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı’nın kaymakam adayları alınacağını açıklamasının ardından 17 Aralık’ta yapılacak olan sınav öncesi kaymakamlık adayı giriş belgeleri ÖSYM tarafından yayınlandı. ÖSYM, sınav tarihine kadar kaymakam adaylarının sınava giriş belgelerini alabileceklerini belirtti. Kaymakam adaylarının sınav giriş belgesini alabilmeleri için ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine girmeleri gerekmektedir.

Kaymakamlık Sınavı Giriş Şartları

Kaymakamlık sınavına girecek olan adayların giriş şartlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sınavda başarılı olsalar bile sınavları geçersiz sayılacak ve İçişleri Bakanlığı tarafından atamaları yapılmayacaktır. Öncelikli olarak sınava girecek olan adayların ÖSYM Başvuru Merkezlerine bizzat gidip başvurmaları gerekmektedir. Adayların sınav başvuru ücretlerini de zamanında yatırmaları gerekmektedir. 35 yaşını tamamlamamış olmak, başvuru ilanında belirtilen ilgili bölümlerden mezun olmak ve daha önce kaymakamlık mülakatında üç defa arka arkaya başarısız olmamak da sınava girecek adayların dikkat etmesi gereken önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Kaymakamlık Sınavındaki Yenilikler

Binlerce kaymakam adayının girdiği kaymakamlık sınavında son dönemde bazı yenilikler getirilmiştir. Önceki kaymakamlık sınavlarında adayların KPSS’ye girmeleri ve KPSS’den belli bir puan alma şartları bulunmaktaydı. Yeni düzenleme ile sınava girecek adaylar için KPSS şartı kaldırılmıştır. Diğer taraftan ÖSYM’nin sınav için yeni düzenlemesi olan Açık Uçlu Sınav, pek çok aday tarafından zor olarak değerlendirilse de sınava giren adayların soruları ezber niteliğinde değil aktif olarak cevaplamaya yönelten etkili bir sistem olduğu kabul edilmelidir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git