Harita Kadastro Bölümü İş İmkanları

Ülkemizde artık üniversite mezunu olmak iş sahibi olmakla eşdeğer bir tanım olmaktan çok çok uzakta kaldı. Milyonlarca Üniversite mezunu kendi bölümleriyle alakalı iş bulamadıkları için başka başka sektörlerde çalışmak zorunda kalmaktadır.

Şüphesiz bunda KPSS ile yapılam Merkezi atamaların azalmasının etkisi büyük, Açıktan yapılan alımların Torpille eşdeğer olduğunu savunan küçümsenemeyecek büyük bir kitle var. Durum böyle olunca Üniversite tercihinde bulunurken adaylar artık iş sahibi olabilecekleri bir bölümü tercih etmek istemektedirler.

Harita Kadastro Bölümü İş İmkanları diğer önlisans bölümlerine oranla daha fazla tabii bazı sağlık bölümlerini hariç tutmamız gerektiğini unutmayalım.

Harita Kadastro bölümü en çok tercih edilen 2 yıllık bölümlerden birisidir, harita kadastro  bölümünün  amacı Harita Kadastro programının amacı, baraj, imar, kadastro, yol, sulama, kurutma gibi önemli projelerin alt yapısını teşkil eden harita ve planların yapım ve uygulama işlerinde bizzat çalışacak mühendis ile işçi arasında uygulayıcı insan gücü yetiştirmektir. Harita kadastro teknikerlerinin tüm kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda iş bulma ve çalışma olanakları vardır. Ülkemizde gelecekte de harita kadastro alanlarında yetişmiş bilgi ve beceri sahibi, uygulayıcı elemanlara gereksinim duyulacaktır.

Harita  kadastro bölümü kpss taban puanları diğer iki yıllık bölümlere nazaran daha düşük puanla alım yapmaktadır.

Harita Kadastro Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Mezunlara “Harita Kadastro Teknikeri” ünvanı verilir. Bu mezunlar harita kadastro mühendisinin oluşturduğu plan ve arazi uygulamalarına yardımcı olabilecek nitelikte işler yapabilmektedirler. Harita Kadastro Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Harita kadastro teknikerlerinin tüm kamu ve özel kuruluşlarda iş bulma ve çalışma olanakları vardır. Ülkemizde gelecekte de harita kadastro alanlarında yetişmiş bilgi ve beceri sahibi, uygulayıcı elemanlara gereksinim duyulacaktır.


Harita Kadastro Bölümü İş İmkanları Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. emre diyor ki:

  özel şirketlerde bir cok is olanagi var bu iş bence bayanlar için pek de elverişli değil

 2. nazmik diyor ki:

  tapu ile aynı dersleri görüyoruz daha çok yoruluyoruz harita teknikeri olarak ama onlar daha çok atama var bizde niye bu kadar yok anlamadım gitti…

 3. Yasemin diyor ki:

  Yazıyı okurken kendi hayatımı düşündüm. Bende bir sorun mu var yoksa bu yazıda tarif edilen tekniker ben değil miyim dedim? Tapu dakikleri ve kadastrodakileri emekli ederlerse belki bize de sıra gelir. Ama hiç umudu ve işi olmayan bir bölüm

 4. Gamze diyor ki:

  Bu ilanı okuyunca içimden kahkaha atasım geldi. İş imkanı genişmiş oymuş buymuş hepsi yalan. 2011de mezun oldum hala işsizim ve kpsden 83 puan aldım yerleşemedim. Neden çünkü son alımda 15 kişi aldılar. Özel sektördede – aaa senin işin iyi memur olmak istersin. Diye işe almıyolar.

Sayfa başına git