Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sınava hazırlanan kişilerin genel olarak GUY olarak adlandırdığı ve tarif ettiği açılımı olan Gelir Uzman Yardımcılığı A grubundan hazırlanan özellikle İİBF mezunlarının en çok tercih ettiği mesleklerin başında gelmektedir. Bu tercih birazda zorunlu olmaktadır zira A grubu puanıyla alım yapılan mesleklerin başını Gelir Uzman yardımcılığı çekmektedir. Sadece şimdiye kadar 2014 KPSS puanı baz alınarak 3000’den fazla GUY alımı yapıldı.

Gelir Uzman Yardımcılığı her ne kadar A grubu alanında atanılabilecek en düşük meslek olarak lanse edilse de genel itibariyle maaşı ve görevi bakımından B grubu yani merkezi atamalara göre güzel bir meslektir.

Gelelim Gelir Uzman Yardımcılığı Hakkında bilinmesi gerekenlere.

Soru-1 : Gelir Uzman Yardımcılığı için Hangi puan türünden kaç almam gerekmektedir ?

Cevap -1 : GUY başvurusu için P35 puan türünden minimum 70 Puan almanız gerekmektedir.

Soru-2 : P35 puan türünden 70 alsam GUY olurmuyum ?

Cevap -2 : Maalesef , 70 Puan almanız demek GUY olacağınız anlamına gelmiyor. 70 Puan sadece GUY alımında başvuru yapabilmeniz için almanız gereken taban puandır.

Soru -3 : GUY alımı’nda mülakat var mı ?

Cevap -3 : Evet, GUY alımında Kurumun insiyatifine göre bir kurum sınavı yapılabilmekte ve buna ek olarak en yüksek puan adaydan başlanarak alım yapılacak kişi sayısının 3 katı kadar aday Mülakat’a çağrılmaktadır.

Soru-4 : P35 puan türü için hangi testleri çözmeliyim ?

Cevap – 4 : P35 puan türü için Cumartesi gireceğiniz GK – GY testlerinin yanısıra Alan testlerini de çözmeniz gerekmektedir ( Hukuk, Maliye, İktisat, Muhasebe, İşletme )

Soru-5 : En zor sorular hangi alandan gelmektedir ?

En zor sorular genel olarak İktisat test sorularından gelmektedir.

Soru- 6: En Kolay sorular hangi test’ten sorulmaktadır. ?

Cevap- 6 : En kolay sorular genel olarak Muhasebe testi sorularıdır. Bunun yanısıra Maliye soruları da biraz çalışmayla yapılabilecek sorulardan oluşmaktadır.

Soru-7 : GUY maaşı ne kadardır ?

Cevap-7 : YDS puanı, evli olup olmamanız şartlarına göre değişkenlik göstermekle beraber GUY maaşı 3000 tl’ye yaklaşmaktadır.

Diğer sorularınız için ”YORUM” kısmından bizimle iletişime girmeye çekinmeyiniz.


Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. sadoş diyor ki:

    Ben ilk feda gircem pek fazla bilgim yok bir sonraki guy sınavı için net bir tarih göremedim ne zaman olacağı hakkında bilginiz var mı?

  2. Fatma diyor ki:

    Gelir uzman yardimciligi icin P35 için gk+gy ve alanın sabah oturumu yeterli mi o halde ? Ogleden sonra oturumu na da girmem gerekiyor mu ?

Sayfa başına git