EGM 21.dönem POMEM polis alımı başvuru şartları nelerdir?

EGM 21.dönem POMEM polis alımı başvuru şartları nelerdir?

Çoğu insanın hayalini kurduğu Polislik Mesleğinin alım sayısı ve şartları her sene farklılık göstermekte ve Polis olmak için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Lise mezuniyeti sonrası YGS sınavından belli bir puan alarak Polis Meslek Yüksek Okulunu kazanarak polis olabilirsiniz. Diğer yöntem ise Üniversitelerin 4 yıllık ve 2 yıllık bölümlerini bitirdikten sonra KPSS ile Polis Eğitim Merkezlerinde okuyarak Polislik mesleğine başlayabilirsiniz. 21.Dönem Pomem alımlarında toplam 13.000 polis okulu öğrencisi alınacaktır. Bunların 11.000 tanesi lisans mezunları arasından seçilecek 2000 tanesi ön lisans mezunları arasından seçilecektir. Polis olmak için bazı şartları karşılamak gerekmektedir.

Genel Alım Şartları

T.C. vatandaşı olmak, Kpss’den en az 60 puan almış olmak, 30 yaşından gün almamış olmak, kadınlar için 1.62 boy erkek adaylar için 1.67 den kısa olmamak, vücut kitle endeksinin 18 ile 27 arasında olması gerekmektedir.

Hukuki Şartlar

Silah taşımaya ve kullanmaya herhangi bir hukuki engel bulunmaması, TCK 53. maddesine göre belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olmak. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üye olmamaktır. Kamu haklarından yoksun bırakılmamış olmak gibi hukuki şartlar mevcuttur. Sağlık şartları haricindeki diğer sebeplerden polis okullarından çıkarılmamış olmak, yapılacak güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç gelmesi.

Sağlık Şartları

Emniyet teşkilatı kanununda belirtilen sağlık şartlarına uygun olmak, halen veya daha önce uyuşturucu, alkol tedavisi görmemiş olmak,


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git