Eğitim Fakültelerine Girişte Başarı Sıralaması Şartı

Eğitim Fakültelerine Girişte Başarı Sıralaması Şartı

Gelecek sene uygulanmak üzere öğretmen yetiştiren birinci kurum olan eğitim fakültelerine daha nitelikli öğretmenler yetiştirmek amacıyla bazı kararlar alındı. Bu kararlardan biri de “Eğitim Fakültelerine girişte başarı sıralaması şartı” olmaktadır. Peki, bu Eğitim fakültelerine girişte başarı sıralaması şartı nedir ve nasıl işler? Anadolu ajansına konuşan YÖK başkanı Yekta Saraç Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu’nda yürütülen çalışmalara hakkında bilgiler verdi. Verdiği bilgiler arasında Eğitim Fakültelerine girişte başarı sıralaması Şartı da yer almaktaydı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın açıklamalarına göre gelecek dönemden itibaren eğitim fakültelerinin daha etkili ve nitelikli öğretmenler yetiştirilmesi amacıyla girişte başarı sıralaması şartı getireceklerini bildirdi. Ayrıca bu sayede hem eğitimin hem de eğitim sonuçların daha etkili olması bekleniyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın olumlu bahsettiği yeni sistem, gelecek yıldan itibaren uygulanacak ve Eğitim Fakültelerine girmek isteyenlerin başarı sıralaması şartını sağlaması; eğitim fakültelerine girmek için belirlenen başarı barajını geçmeleri gerekecek.

Eğitim alanında gelecek sene yeni uygulamaların yaşanacağı bir sistem olması bekleniyor. Sadece başarı sıralaması şartı değil aynı zamanda üniversitelerde daha kaliteli eğitim sağlanmaya çalışılıyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç üniversitelerde bulunan tüm bölümler ve ana bilim dalları hakkında da değişikliklere gidileceğini açıkladı. Örneğin yapılacak yenilikler arasında özel eğitimin tek çatı altında toplanması da 2017 yılında başlanması hedeflenen başka bir değişikliktir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git