DPB yaklaşık 20 bin yeni kadroyu kurumlara dağıtacak

DPB yaklaşık 20 bin yeni kadroyu kurumlara dağıtacak
20 bin kadronun DPB tarafından kurumlara, atamalar için dağıtılacağı haberi verilmiştir. Kadrolar 2016 bütçesine göre belirlenmiş bulunmaktadır. 2016 yılı için bütçeden kamu kurumlarına ayrılan kadro sayısı 56 bin idi. Bunun 5 ini öğretim üyeleri alımlarında, 31 bin 450 kadro Kamu kurumlarına Ocak ayında dağıtılmıştı. Bunun da 30 bini öğretmen atamalarına ayrılmıştı. 450 kadro da devlet üniversitelerine kalmıştı. Geriye kalan ve Nisan ayında dağıtılması beklenen 19 bin 550 kadro için halen bir açıklama beklenmektedir.

Kadro beklentisi

İlk KPSS yerleştirmesi için 22 Haziran- 1 Temmuz arasında tercihler alınacağı bildirilmiştir. Kamu kurumları ihtiyaç duydukları personel sayısını 14 Mart’tan itibaren Devlet Personel Bakanlığı (DPB)’na bildirmeye başlamışlardı. 13 Mayıs’a kadar talepler DPB’ye bildirilebilecektir. 1 Haziran’da ÖSYM’ye gönderilecek tercih kılavuzları toplanan taleplere göre hazırlanmış olacaktır. Kamu kurumlarına dağıtılması beklenen19 bin 550 kadronun nasıl dağıtılacağı daha sonra netlik kazanacaktır. 2016/1 KPSS atamasında kadro sayısının fazla olması beklenmektedir.

Nakillerin KPSS ile personel alımına etkileri

Söz konusu olan 19 bin 550 kadrodan aldıklarını kamu kurumları yani personel alımı ve naklen personel alımında kullanabilecekledir. Kadroları kullanma konusunda yasal sınırlama yoktur, istedikleri gibi kullanabilmektedirler. Kadroların nakiller ile değerlendirilmesi, KPSS ile gerçekleştirilen personel alımlarını azaltmaktadır. Nakil yoluyla kadroların değerlendirilmesinde üniversiteler önde gitmektedir.

Nakil değil merkezi atama

Sayıları milyonları bulan KPSS’ye girmiş adaylar daha çok personel alımını beklemekte iken kamu kurumlarında boş olan kadrolar nakillerle doldurulması hoş görülebilecek bir durum değildir. Nakil yoluyla personel alımlarının sınırlandırılması yerinde olacaktır. Kadro açılmasını bekleyen milyonlarca adayın önü ancak bu şekilde açılabilecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git