Diploma Denklik İşlemleri İçin Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Diploma Denklik İşlemleri İçin Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Ülkemizde eğitim sistemimizde yer alan sınavlardan ve hizmetlerden yararlanmak için işlemler karşılığında belli bir miktar para vermemiz gerekmektedir. Bu ücretlerin çoğu pahalı olmakla beraber vermesi zorunludur. Bu durum her öğrenci için farklı olabilmektedir. Örneğin KPSS de tek oturum için sınav ücreti 50 TL’dir. Eğitim bilimleri öğrencisi olan bir insan iki oturuma girmektedir. Bir de yabancı dil bölümünden mezun ise bir oturum daha eklenir ve oturum sayısı üçe çıkar. Bu da demek oluyor ki tek bir sınav 150 TL ye denk gelmektedir. Bu bir öğrenci için oldukça yüksek bir miktardır.

Diploma denklik işlemleri de bunlardan biridir. Yurt dışı yükseköğrenim kurumları ile ülkemizde ki yükseköğrenim kurumları arasında denklik işlemleri için alınan miktardır. Yükseköğretim kurulunca yurt dışı yükseköğrenim diplomaları denklik ve tanıma işlemleri için 150, denklik ve tanımaya ilişkin diğer işlem ve dilekçeleri için 50 lira alınması belirlenmiştir. Görüldüğü gibi tek bir öğrenciden 200 TL para alınmaktadır.

Ücretlerin fazlalığı gözle görülen bir şeydir. Birçok ülkede bu işlemler çok düşük miktarlara yapılmaktadır. Asgari ücretin bedeli göz önünde bulundurulursa iki çocuklu bir aile çocuklarını sınava sokarken maaşlarının yarısını bir ay içinde sınav ücreti olarak verebilirler. Bu tablo içler acısı bir tablodur. Fakat sınavlara girip sonuç almak için bu ücretleri vermeye mecburuz gibi görünüyor.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git