Çıraklık eğitim merkezi zorunlu oldu!

Çıraklık eğitim merkezi zorunlu oldu!

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, “Çıraklık eğitim merkezlerini zorunlu eğitime aldık” ifadesini kullanması ile birlikte çıraklık eğitimi zorunlu hale geldiğini yetkili bir ağızdan duyulmuş oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay yaptığı açıklamada çıraklık eğitiminin de zorunlu eğitimlerden bir tanesi olduğunu dile getirdi. Ve bu bağlamda çıraklık eğitimini de zorunlu eğitim kapsamına girdiğinin duyurusu yapıldı.

Osman Nuri Gülay gittiği Yozgat Turizm Otelcilik Meslek Lisesinde bir çok kişi ile bir araya geldi bunlar arasında il, ilçe milli eğitim müdürleri, meslek lisesi müdürleri ve mesleki istihdam sağlayan kamu ve özel şirket yetkilileri yer almaktadır. Ve burada önemi açıklamalarda bulundu. Bunlardan en önemlisi belki de çıraklık eğitimi hakkında ki söyledikleri oldu. Bunun yanı sıra dış devletlerin Türkiye’nin gelişmesini istemediğine ve ileriye gitme adına attığı her adımda Türkiye üzerine senaryolar yazıldığını dile getirdi.

ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİ ZORUNLU OLDU

Bir çok küçük sanayi esnafının günümüzde çırak bulamaması ve bu sanatların ilerlemesi adına çırak yetiştirilmesi gerektiğine bu çıraklarında ustalarının yanında mesleği öğrenmesi çok önemlidir. Bu kapsamda çıraklık eğitimleri önem kazanmaktadır.Bu durumdan kaygı duyduklarını ve açık liseler yerine çıraklık eğitim merkezlerini zorunu eğitime aldıklarını ve 8. sınıfı tamamladıktan sonra çocuğumuz tercihlerini yapacak, açık lise yerine çıraklık eğitim merkezlerini tercih edecek ve anlaştığı sektörle sözleşmesini imzaladıktan sonra haftada bir gün çıraklık eğitim merkezine gidecek, geri kalan 5 gün ise sözleşme imzaladığı iş yerinde çalışacak.” diye konuştu.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git