CHP’li Levent Gök’ten Başbakan’a KPSS sorusu

Yaklaşık 3.5 Milyon Memur adayının girdiği 2014 KPSS sınavında Merkezi atamaların yetersiz sayıda olmasından dolayı adaylar oldukça mağdur olmuş durumda. Seslerini Sosyal Medya’dan duyurmaya çalışan KPSS Mağdurlarına CHP Ankara Milletvekilli Levent GÖK sahip çıktı.

Levent GÖK, KPSS mağdurları için Başbakan’ın yanıtlaması istemeyle bir soru önergesi verdi. Bilindiği Üzere 3.5 Milyon KPSS Mağduru’na Merkezi atamalarda oldukça az kadrolar verilmekte ve bu da yüksek puanlı adayların atanmasının önünü tıkamaktadır. Özellikle İİBF mezunları 83-85 puanlarla atanamamaktan hayli şikayetçi. Sayıları yaklaşık 400 Bin’i bulan İİBF mezunlarına maalesef mezun sayısıyla ters orantılı kadro verilmektedir. Örneğin 2014/2 Kasım atamasında 400 Bin İİBF mezununa sadece 199 Kadro verildi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Merkezi yerleştirme kadro sayılarının arttırılması ve kadroların dağıtımında adaletli davranılması için hangi önlemleri alacaksınız?” diye sordu.

Gök’ün önergesi şu şekilde:

“Yaklaşık 3,5 milyon adayın girdiği KPSS sonuçlarına göre merkezi yerleştirmeye sadece 3.850 kadro bırakılmış olmasını doğru ve yeterli buluyor musunuz? Bu eksikliğin giderilmesi için ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Yıllarca KPSS’ye hazırlanarak sınavda yüksek puan almış kişilerin hakkının yenilmemesi için sadece sözlü sınavlarla yapılan atamalar için iddia edilen muhtemel adam kayırmaların ve yakınları işe sokmanın son bulmasını sağlamak için almayı düşündüğünüz önlemler nedir?

Örneğin; merkezi yerleştirme işlemlerinden çıkarılarak, diğer bakanlıklardan ve kuruluşlardan farklı olarak;

a) Gümrük ve Ticaret Bakanlığının spesifik gümrük elemanı kadroları haricindeki bilişim elemanı, teknik personel, yardımcı hizmet personeli ve genel idare hizmetlerindeki diğer memur kadroları ile sözleşmeli personel pozisyonlarına sadece kurumsal sözlü sınavla,

b) Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü mühendis kadrolarına kurumsal yazılı ve/veya sözlü sınavla,

c) Kamu kurum ve kuruluşlarının hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına yine aynı şekilde kurumsal yazılı ve/veya sözlü sınavlarla personel alınmasının objektif gerekçeleri nelerdir?

Kişiye özel ilanları sona erdirmek suretiyle KPSS’ye girerek, merkezi yerleştirme için başvuranların mağduriyetine son vermeyi sağlayacak mısınız?

Merkezi yerleştirme kadro sayılarının arttırılması ve kadroların dağıtımında adaletli davranılması için hangi önlemleri alacaksınız? Sadece öğretmen ve sağlıkçılar değil bütün meslek gruplarının merkezi yerleştirme ile alımlarını sağlayacak mısınız?

Merkezi yerleştirmeden çıkarılan ve yazılı ve/veya sözlü sınav yöntemi ile memur alımı yapan kurumların durumunun yeniden incelenmesini sağlayarak uygulama sınavı ile spesifik kadrolar arayan kurumlar (örneğin Adalet Bakanlığı Katiplik kadrosu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrük Memurları gibi ) dışındaki diğer kurumların tekrar merkezi yerleştirmeye dahil edilmesi için ilgililere bir talimat verecek misiniz?” (ANKA)


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git