Başbakanlık Kredisi ve Öğrenim Kredisi Nedir ?

2015 LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin gözü kulağı Burslar’a yönelmiş durumda. Özellikle maddi durumu iyi olmayan öğrenciler harıl harıl burs arayışına başlamış durumda. Öğrencilerin Aklına takılan sorulardan İkisini bu makalemizde cevaplamaya çalışacaz.

Soru -1 : Öğrenim Kredisi Nedir ?

Soru-2 : Başbakanlık Kredisi Nedir ?

BURS NEDİR?
başbakanlık bursu,Yurt içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır.
ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?
Yurt içerisinde yüksek öğrenim yapan Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Devlet İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
KATKI KREDİSİ NEDİR?
Yükseköğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına üniversite hesabına ödenen paradır.

Katkı kredisi borcu; öğrencinin normal öğrenimi süresince öğrenci adına üniversite hesaplarına ödenen miktarlara Devlet İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.


BURS, ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİNDEN YARARLANAMAYACAKLAR

1. Kurumumuzdan burs, öğrenim ve katkı kredisi almakta iken çeşitli sebeplerle kredisi kesilen öğrenciler ile halen burs, öğrenim ve katkı kredisi alan öğrenciler,
2. 5102 sayılı Kanunun 2. maddesi kapsamında yer alan Kamu Kurum ve Kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
3. Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
4. Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için 2010–2011 öğretim yılında intibak programı yapan veya hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler,
5. Açıköğretim ve Uzaktan eğitim gören öğrenciler (Sadece öncelikli durumda olan öğrenciler ile Açıköğretim Fakültesi İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan 1. ve 2. sınıflar hariç)
6. Burs isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan ve başarısız olan öğrenciler ile öğrenim ve katkı kredisi isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibari ile bir yıldan fazla kaybı olan öğrenciler,
7. Yabancı uyruklu öğrenciler,
8. Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
9. Hava Harp Okulu Enstitüsü, Kara Harp Okulu Enstitüsü ve Polis Akademisi Güvenlik Bilimler Enstitüsünde okuyan sivil öğrenciler. (katkı kredisinden)
10. Artık yıl öğrenim gören öğrenciler,
11. Hazırlık sınıfı okuyan Yüksek Lisans öğrencileri, (burs ve katkı verilmez)
12. Bir Yükseköğretim Kurumundan mezun olan öğrenciler (burs hariç)
13. Anarşi ve terör olayına karışanlar,
14. Üniversitelerin ikinci öğretim programlarında ve Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler ile yüksek lisans öğrencileri, (katkı kredisinden)
15. Vakıf üniversiteleri ve yurt dışında eğitim gören ve denklikleri yapılarak memleket içerisinde bir üniversitede lisans tamamlamalarına karar verilerek, üniversitelere yerleştirilen ve geçiş yaptıkları öğretim kurumlarına ikinci öğretim öğrencileri düzeyinde katkı payı ödeyen öğrenciler, (katkı kredisinden)
16. Üniversitelere yabancı uyruklu öğrenci sınavı (YÖS),veya YÖS’e eşdeğer kabul edilen diğer sınav sonuçlarını kullanarak, yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak kayıt yaptırmış olup, sonradan T.C. Vatandaşlığına geçen öğrenciler, (katkı kredisinden)
17. Şehit çocukları ile gazi çocukları (anarşi ve terör olayları sonucu şehit veya gazi olanların çocuklarından öğretim kurumlarınca katkı payı alınmadığı için sadece katkı kredisinden),
18. Yabancı ülkelerde yüksek öğrenim gören T.C vatandaşı öğrenciler, (KKTC, Türk Cumhuriyetleri ve toplulukları ve diğerleri)

yurtkur-bursları

BAŞBAKANLIK BURSUNDA ÖNCELİKLER

1. Şehit veya gazi çocuklarına,
2. Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ve üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler,
3. 5510 sayılı Kanun hükümleri gereğince; malullük, vazife malullüğü, harp malullüğü aylığı alanların kendileri veya çocukları ile vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları,
4. Anne ve Babası vefat edenlere,
5. Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlara,
6. Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlara
7. Milli Sporcu Belgesi almış olan amatör sporculara,
8. 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21. Maddesi (ı) bendi kapsamındaki Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına,

Öncelikli olarak burs verilmektedir.
Ayrıca;

1. Milli olmuş Amatör sporcu öğrencilere,
2. 2010–2011 öğretim yılında üniversite yerleştirme sınavında Öğrenci seçme ve yerleştirme (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’e giren öğrencilere, (Yurt hariç)

normal aylık burs tutarının üç katı burs verilmektedir.
BURS, ÖĞRENİM KREDİSİ VE KATKI KREDİSİ İÇİN İSTENİLEN BELGELER

1. Öncelik Belgesi

* Şehit veya gazi çocuğu, (Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
* Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar, (Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)
* Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (T.C. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan alınacak belge)
* Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
* Anne ve/veya babası Yurtkur’ da çalışanlar, emekli olanlar(YURTKUR’dan alacakları onaylı belge)
* 5532 Sayılı Kanunun 15. Maddesi kapsamında ki terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar ve ölenlerin çocukları (Valilikten alınacak belge)
* Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı öğrenciler (T.C Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
* %40 üzerinde sakatlık durumu olanlar (Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)

MÜRACAATTA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Burs, öğrenim kredisi ve katkı kredisi müracaatında bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi hakkınız iptal edilecektir.

* İnteraktif müracaatınızı yaparken her alanı dikkatlice inceleyin, konuyu tam olarak kavradıktan sonra ilgili alanı cevaplayınız.
* Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs, öğrenim ve katkı kredisi almanızı, engeller.
* Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.
* Evli iseniz ve eşiniz çalışıyor ise aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazınız.
* Burs, öğrenim ve katkı kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait listeler öğretim kurumlarında ilan edilecek olup, ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır. (AÖF öğrencileri hariç)
* Müracaatların bitim tarihinden itibaren Burs, Öğrenim, Katkı kredisi için ailenin sosyo ekonomik ve öğrencinin öğretim durumunda meydana gelen değişikliğin, müracaat tarihinin bitimini takip eden 30 gün içinde Kuruma bildirilmesi halinde değişiklikler değerlendirmede dikkate alınacaktır.
* Müracaat ettikten sonra müracaat tarihleri arasında her zaman başvuru güncellemesi yapabilirsiniz.

KREDİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN

T.C Başbakanlık Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
Kredi Dairesi Başkanlığı
Cemal Gürsel Caddesi No:61 Cebeci/ANKARA
Tel: 0 (312) 363 87 70 Kredi(Pbx)
Faks: 0 (312) 363 69 86

müracat edebileceğiniz link : http://www.kyk.gov.tr/EKYERLES_2010/basvuruGirisAnaSayfa.do

 


Başbakanlık Kredisi ve Öğrenim Kredisi Nedir ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. comic finance diyor ki:

    Uygulamak ve onaylanmış olsun artık bize e-posta vb Bireysel Krediler İşletme Kredileri Ticari Krediler İpotek Araba ve otomobil kredileri,: Biz gibi yasal ve meşru bir kredi hizmeti sunuyoruz: comic.finance1@gmail.com

Sayfa başına git