Atanamayan Öğretmen Değil Sahte Öğretmen Krizi

Türkiye’de atanmayı bekleyen, her yıl KPSS denilen işkenceyle boğuşan, her yıl ‘yine mi atanamadın’ sorusuyla dalga geçilen 400 binin üzerinde öğretmen adayı varken; Milli Eğitim Bakanlığı şimdi de sahte öğretmen kriziyle uğraşıyor. Her hafta bir ilde, bir ilçede veya bir okulda sahte öğretmen haberi geliyor. Zaten bu ülkenin eğitim yönü hep aksayan yönü oldu. Bir türlü eğitim de istenilen seviyeye gelemedik.

Eğitim aksayan yönümüz diyoruz da neden aksayan yönümüz olmasın ki? Baksanıza derslerimize sahte öğretmenler girer olmuş. Diploması olmayan, öğretmenliğin ‘ö’ sünden anlamayan insanların derslere girdiği bir ülkede neden eğitim aksayan bir türlü düzene girmeyen yön olmasın ki?

Bakanlık bu konuyla ilgili çalışmalara hız verdi. Diplomalar inceleniyor, fakat ne değişir ki? Atı alan emekliliğini de almış oldu. Sahte öğretmenlerin elinde heba olan belki yüzlerce belki binlerce öğrenciye olan oldu. Kim bilir bu ülke o sahte öğretmenler yüzünden ne kadar değer kaybetti?

Bir ülkenin geleceğini, bir ülkenin istikrarını ve gelişimini sağlayacak temel taşı eğitimdir. Eğitimi sağlayacak olanlar ise öğretmenlerdir. Fakat bu öğretmenler gerçek öğretmenlerdir. Eğitim Fakültesi mezunu 4 yıl boyunca bu işin eğitimini almış olan gerçek öğretmenlerdir. Üstelik her şey bir kenara atanmayı bekleyen yüz binlerce öğretmen adayı varken, sahte öğretmenlerin görevde olması ne hazindir.

Emek hırsızlığına soyunmuş, insanların geleceğiyle kaderiyle oynayan, adeta devlet ile dalga geçen, öğretmenlikle alakası olmayan sahte öğretmenler değil.

Dileriz ki bu konuda gerekli çalışmalar bir önce sonuçlandırılır ve sistemde öğretmenlikle alakası olmayan, öğretmenliği lekeleyen kimse kalmaz. Ve yine dileriz ki bir an önce atanmayı bekleyen ve hak eden öğretmen adayları atanır. Genç, dinamik ve heyecanlı bir öğretmen ordusu eğitim-öğretim görevini üstlenir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git