Atanamayan İİBF’liler Sorunu

Aslında İİBF mezunlarından özür dileyerek yazımıza başlayalım, Neden mi özür diliyoruz. Çünkü Başlığı yanlış attık, Atanamayan İİBF’liler diye bir söz öbeği yoktur bunun yerine Ataması Yapılmayan İİBF’liler demek daha isabetli olacaktır.

Ülkemizde şu anda 400 Bin İİBF mezunu var, evet evet yanlış duymadınız 400 Bin!. Bu sayı birçok ülkenin nufüsündan daha kalabalık ama Maalesef Söz konusu İİBF mezunlarına verilen kadroya gelince ise bu sayı Dünyada soyu tükenmekte olan panda sayısından bile daha az.  Anlamayanlar için Panda sayısı hakkında biraz önbilgi verelim: Hani şu çinde yaşayan siyah- beyaz sevimli hayvancıklar var hahhh işte onlardan bahsediyoruz, Dünyada 1000 Panda’nın olduğu varsayılıyor ve bu sebeple pandalar koruma altına, Ehh iştee senede 5-10 tane artarsa Dünya kendini şanslı görüyor..

atanamayan-iibflilerGelelim asıl konumuza İİBF mezunları’na verilen kadro sayıları 400-500’ü geçmiyor bile. Misal 2014/2 Kasıma atamasında 400 Bin mezuna layık görülen kadro 199. Bunun üzerine İİBF’liler Sosyal medya üzerinden Ayaklandı , siyasilere, yetkililere yaza yaza parmaklarında mecal kalmadı.  Bu çabalar sonucunda Yüzlerce Defa Türkiyede Tend Topic ( TT ) listesine girdiler hatta ara ara dünya gündeminde bile kendilerine yer buldular.  Bu griişimler sonucu çeşitli siyasiler kendilerine bir takım sözler verdi, Umutlandılar, 2015 Haziran Atamasında İİBF’ye iyi bir kadro verilecek umuduyla, ayları,haftaları, günleri saydılar, peki sonucunda ne oldu ?? kocaman bir hiç. Haziranda Yine 400 Bin mezuna verilen Kadro sayısı 441 ile sınırlı kaldı.

İİBF mezunlarının derdini yazarsak bitmez, sorunları dağları aşmış vaziyette. En sıkıntı çektikleri konuların başında Merkezi atamayla alım yapan kurumlarım artık açıktan atama yoluyla yapması, Mülakatlarda yaşanan adaletsizlikler, Torpiller, 4001 Koduyla kendi kadrolarının diğer bölüm mezunlarına peşkeş çekildiğinden de hayli şikayetçiler.

Şu sıralarda da Bayramın gelmesiyle iyice mutsuz durumdalar, İnsan bayram nedeniyle Mutsuz olur mu demeyin ? olunuyor İşte, çünkü kendilerini bekleyen soruların farkındalar, Atanamadın mı, Ne Oldu senin KPSS, komşunun oğlu Memur oldu, Evlilik ne zaman , Eee nasıl geçiniyorsun vesaire vesaire.

Hatta Bayram için program bile yapmışlar. İşte o program

İİBF ÖĞRENCİSİ BAYRAM GELMİŞ NEYİME PROGRAMI;
1-Erkekler için bayram namazı; kızlar için kahvaltı hazırlama
2-Akraba ziyareti
3-El öpme faslı, asık suratlı yenge, gereksiz dayı esprileri, güreşen çocuklar.
4-Tatlı ikramı
5- Meraklı ve fesat akrabanın malum konuya geçişi(gerilim,korku, savunma mekanizması hazırlığı)
6- Ahiret soruları
7-Kazananlar için rahatlıkla soru cevaplama.
8-Kazanamayanlar için; eğitim sistemini kötüleme, KPSS’nin zorluğu, is bulamamanın gerekçeleri, ÖSYM aşağılama.
9- İkna olmamış akraba suratı, bizim bilmemkim kazanmıştı ama dogrudur zor şimdi okumak palavraları, laf söyleyip aman boşver cümleleri.
10- Morali özenle bozulmuş genci bir kenara bırakıp başka meselelere dönen akrabalar.
11-Bayramı zehir olan, tatlı boğazında kalan İİBF öğrencisi dramı.
12- Akrebe pardon akrabaya küfür
13- Kapanış

Yani Dememiz O ki Bu Gençleri duyun artık.. Biz tüm sorunlarını burada anlatamayız ama dertlerini anlattığı bir grupları mevcut, Bu yazımızı gören siyasilerin kendileriyle iletişime geçmelerini tavsiye ediyoruz.

Grup Adresi: https://www.facebook.com/groups/iibftwitter/

Grup yetkilisi : https://twitter.com/kayarserdar


Atanamayan İİBF’liler Sorunu Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. adem diyor ki:

    iibf lileri atayın artık

Sayfa başına git