Astsubay Myo Başvuru Şartları Nelerdir?

Astsubay Myo Başvuru Şartları Nelerdir?

“Astsubay meslek yüksek okuluna başvurma şartları nelerdir?” YGS’ ye girmek ve istenilen taban puanın üstünde puan almak gerekir. Adayların en fazla 21 yaşında olması gerekir. Yaş düzeltmesi yapıldıysa eğer düzeltildiği yaş dikkate alınır. Boy ve kilo standartlarına uygun olunmalıdır.

 

Başvuran adaylarda göz ile ilgili bir sorun bulunmaması gerekmektedir. Örneğin; miyop, astigmat, hipermetrop, şaşılık, renk körlüğü, astigmat gibidir. Askeri sağlık teşkilatlarından birinde asker olabilmek için sağlık raporu alınmalıdır. İşitmede herhangi bir sorunun bulunmaması gerekmektedir. Aksanın düzgün olması kekemelik, pelteklik gibi bir sorunun teşkil etmemesi lazımdır. Yurt dışında okumuş biri için Milli Eğitim Bakanlığında lise ve dengi için belge alınması gerekmektedir. Lise ve dengi okullardan kesinlikle mezun olmak gerekir.

 

Şehit, Malul Gazi veya Muharip Gazi çocukları için ikinci seçim aşaması sınavlarına kabul edilir. Kalp, karaciğer, böbrek, tüberküloz gibi bir rahatsızlığın olmaması gerekir. Bulaşıcı bir hastalığı olmaması lazımdır. Fiziksel görünüşün kusursuz, vücut yapısının düzgün olması gerekir. Yanık, yara, kellik, düztaban, frengi olmaması gerekir. Askerlik çağına girmiş olanların sevk tehciri bulunması gerekir. Silahaltında bulunmamak lazımdır. Bu şartların olması durumunda başvuruda hiçbir sorun olmaz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git