Açık Uçlu Soru Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Açık Uçlu Soru Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Sınav günlerinin yaklaştığı şu zamanlarda sınavla ilgili sorular sorulmaktadır. Bunlardan biride sınavlarda en çok korkulan sorulardan biri olan açık uçlu sorulardır. Öğrenciler bu tür sorulardan çok korkar ve öğretmenlerde bu soruların önemini vurgulamaktadır. Peki, açık uçlu soru nedir, nasıl hazırlanır?

Açık uçlu sorular kesin cevapları olmayan ve yorum gerektiren sorulardır. Örneğin “yukarıdaki yazıda ne anlatılmak isteniyor?” veya “yazar bu yazıda hangi duygusunu yansıtmaktadır?” gibi sorular açık uçlu sorulara örnek gösterilebilir. Bu tür soruların kesinlikle şudur ya da budur denmeyecek sorulardır. Özellikle YGS ve LYS gibi sınavlarda şıklara bakılmadan cevaba ulaşamayacağınız sorulardır. Cevaba ulaşmak için yorum, analiz, sentez yeteneklerinizi kullanmanız gerekmektedir. Bu yüzden sınava hazırlanan kişilere bu yeteneklerini geliştirmeleri için kitap okuması önerilir. Peki, bu sorular nasıl hazırlanır?

Öncelikle sorunun kesin bir cevabı olmaması gerekir. “2+2” veya “yer çekimini bulan kişi kimdir?” gibi sorular sorulamaz.

Sonra yorum yapılabilir olmalıdır. “ bu sözle ne anlatılmak istenmiş olabilir?” gibi

Okuyan kişinin zihninde bir şeyler canlanmalı ve düşünerek bir yanıt bulmalıdır.

Alan bilgisi gerektirmemelidir. Örneğin “ şiirindeki uyakları bulun” gibi bir soru olmamalıdır.

 

Öğrencide değerlendirme, analiz ve sentez yeteneklerini uyandırmaya uygun olarak hazırlanmalıdır.

Açık uçlu sorular aslında korkulmaması gereken sorulardır. Yapılacak şey ise bellidir. Çok soru çözmek, kitap okumak ve zihni çalıştırmaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git