60 ve 70 KPSS puanıyla memur olunur mu?

60 ve 70 KPSS puanıyla memur olunur mu?

Her yıl milyonlarca adayın girdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçları geçtiğimiz gün açılandı. Bir çok aday sınavın zorluluğu yüzünden şikâyetçi olurken buna istinaden puanlarda düşük olmuştur. Bu alınan puanlar ile herhangi bir kuruma yerleştirilip yerleştirilmeyecekleri birçok aday tarafından merak ediliyor.

Düşük Puan İle Yerleştirme Olur Mu?

Genelde son sınavda adaylar 60 ile 70 puan arasında bir puan aldıkları biliniyor. Bu açıdan bu puan ile atanma şansları pek de mümkün görünmediği değerlendiriliyor. Fakat bazı alanlarda puanların 60 a kadar düştüğü bile görülüyor. Alan mezunlarının tercihleri durumunda alımlar bayağı bir aşağıya çekilmektedir. Özellikle son darbe girişimi sonrasında kamudan binlerce memur atıldığı da hesaba katılırsa alım sayısının fazla olacağı değerlendirmeye alınabilir. Bu değerlendirme ile birlikte alım sayısının fazla olmasından dolayı puanlar bir hayli aşağıya çekiliyor.

Düşük Puan İle Tercih Yapılacak Bölümler

Ülkemizde bazı alanlarda alım yapılan bölümlerin kpss puan sıralaması bir hayli aşağıya düşüyor. Bu alanlar genelde uzman birimler olarak değerlendirmeye alınıyor. Bunun yanında açıktan atama yapılan kurumlarda da puanlar bir hayli aşağıya çekildiği biliniyor. Bu açıdan her aday düşük Kpss puanına bakılmaksızın tüm bölümlerden tercih yapması önerilir. Bu tercihler sonrasında insanlar tercih sıralamasına göre öncelikli konum elde edebilir. Bu durumda düşük puan alsa bile atanma olasılığı yüksek olabilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git