21 Mayıs KPSS’ye Giren Adaylardan Türkçe Tepkisi!

21 Mayıs KPSS’ye Giren Adaylardan Türkçe Tepkisi!

KPSS Genel Yetenek alanında yer alan Türkçe sorularında adaylar tarafından itiraz edilen sorular ile karşılaşıldı. Paragraf soruları ile sorun yaşayan adayların, soruların uzun olduğu ve iki şık arasında kaldıkları şikayeti dile getirildi. Bazı sorularda cevabın iki seçenekte olabileceği belirtildi. Diğer alan sorularında da sorun olduğu, fakat en çok Türkçe sorunlarında hata olduğu belirtildi. Cevap anahtarının yayınlanması ile birlikte kolay olarak değerlendiren alanların adayları şaşırtması ile birlikte tepkiler büyüdü. Milyonlarca adayın girdiği bu sınavda ortak çözümü belirlenen soruların cevap anahtarında sorunlar tespit edilince yeniden değerlendirme yapılarak çözüm bulunması istendi.

Hatalı Olan Bazı Türkçe Soruları!

2017 KPSS için kolay bir sınavdı değerlendirmesi yapılması üzerine %20lik çözüm anahtarı yayınlandığında Türkçe alanında sorunlar olduğu tespit edildi. Adayların tepkisi ise iki seçenek arasında kalındı. İki seçenekten birinin soru cevabı olabileceği ve cevap anahtarının farklı bir şıkkı göstermesi üzerine doğru netlerinin düşmesine neden oldu. Paragraf sorularının uzunluğu ve içerisinde birden fazla sorunun cevabının barındırdığı zor çözümlenen metinlerin olduğu belirtildi.

Hata olan soruların ÖSYM’ye gönderilmesi ve şikayet edilmesi için adaylar dilekçe yazarak Ankara ÖSYM’ye göndermeye başladı. Yanlış olan sorular için tekrardan değerlendirme yapılacağı ve uzun sorular için tekrar metin çözümlemesine gidileceği açıklandı. Hatalı olan soruların ve iki seçenek arasında kalınan soruların çözümleri için ÖSYM sınav arşivine girerek çözüm açıklanmasının incelenmesi gerekir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git