2018’de KPSS Olacak Mı?

2018’de KPSS Olacak Mı?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, devletin memur kadrolarına yerleştirme yapmak için ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu bir sıralama sınavıdır. Bu sınav sonucuna göre adaylar devletin açtığı kadrolara başvuru yapmakta ve puan sıralamasına göre yerleştirilmektedirler.

KPSS A grubu ve B grubu olarak ikiye ayrılmaktadır. KPSS A kadroları müfettiş, kontrolör, uzman, denetçi ya da kaymakam gibi kadrolardır. Bunun dışındaki diğer kadrolar ise KPSS B grubuna dahildir. A grubu için ÖSYM her sene sınav yapmaktadır ancak B grubu kadrolar için çift yıllarda 2 yılda bir sınav düzenlenmektedir. En son mayıs ayında KPSS Lisans sınavı gerçekleşmiştir. Peki, 2018 KPSS Olacak mı? 2018 de sınava girmeyi düşünen birçok aday bu soruyu sormaya başladı bile. Şuanda yetkililerin sınavın yapılmayacağına dair yaptığı bir açıklama bulunmuyor. 2014 yılında, KPSS sınavının kaldırılacağına dair bir söylenti yayılmış ve 2016 yılında bu sınavın uygulanmayabileceğini söyleyenler olmuştu. Ancak bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmadığından 2016 Mayıs ayında sınav tekrar yapılmış oldu. 2018 için de şuanda bir gelişme söz konusu olmadığından sınavın yapılacağını söyleyebiliriz.

 

Sınav hakkında da bir kaç tüyo vermek gerekirse; eğer imkanınız varsa iyi bir dershanede kursa gidin. Sınava yaklaşık 1 yıl kala ders çalışmaya başlayın ve sınava yaklaşık 2 ay kala deneme sınavlarına yoğunlaşın. Ne kadar çok deneme sınavı yaparsanız, sınav için o kadar tecrübe kazanır ve o kadar çok soru tarzını görmüş olursunuz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git