2017 KPSS ÖABT Sonuçları Açıklandı

2017 KPSS ÖABT Sonuçları Açıklandı

Öğretmen adayları için yaklaşık bir aylık stresli bekleme sona erdi ve ÖSYM tarafından ÖABT sonuçları ilan edildi. 21 Mayıs tarihinde Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri oturumlarına giren öğretmen adayları, ardından 16 Temmuz’da ÖABT sınavına girmişti. Adaylar için 1 aya yakın bekleme süresinin ardından sınav sonuçları 4 Ağustos tarihinde ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden ilan edildi. Sınav puanlarını görüntülemek isteyen adaylar ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden sınav sonucuna bakabilirler. Sonuçlara kimlik numaranız ve ÖSYM şifreniz ile sistem üzerinden erişebilirsiniz.

Atama Puanını ÖABT Yüzde Kaç Etkiliyor?

Toplamda 16 farklı öğretmenlik alanında yapılan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi, 50 sorudan oluşan bir sınavdır. Bu sınavda adaylara 40 adet alan bilgisi sorusu ile 10 adet eğitim bilimleri alan bilgisi sorusu soruluyor. Adaylara bu 50 soruluk testi cevaplamaları için toplamda 75 dakikalık süre veriliyor. Adaylar bu sınavdan aldıkları puana göre kendi branşları bazında sıralanıyorlar.

KPSS atama puanı girilen tüm oturumların bu puana yüzdelik etkisi sonucu oluşuyor. Atama puanını en çok etkileyen oturum ise ÖABT oturumudur. Öğretmen adayları için atama puanlarının %50’si ÖABT oturumundan alınır. Bu puanın %30’luk kısmı Genel Kültür / Genel Yetenek, %20’lik kısmı ise Eğitim Bilimleri oturumlarına aittir. Adayların tüm sınavlardan aldığı puanlar bu yüzdelere göre harmanlanır ve ortaya bir atama puanı çıkarılır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git