2017 KPSS Memur Atama Kontenjanları

2017 KPSS Memur Atama Kontenjanları

Kamu Personeli Seçme Sınavı uyarınca başarılı adayların atanacağı memur kadroları netlik kazanmaya başlıyor. Mezuniyet durumuna göre birbirinden farklılık gösteren kadro kontenjanları, aynı zamanda alt taban sırlamasına alınması gereken puanın yukarısında bulunanlar için tercih edilebiliyor.

Fetö Temizliği Sonrası Açılan Kadrolara Yerleşme Umudu

15 Temmuz süreci sonrasında Devlet kadroların temizlenmeye başlanan Fethullahçı Terör Örgütü ile ilişiği olanların yerine boşta kalan kadrolara yerleşme umudu ile sınava girenler, yakın zaman öncesinde açıklanan kadro açığı ile hayal kırıklığına uğradılar. Öyle ki KPSS ile alınması açıklanan kadro sayısı 2016 yılında yerleşenlerin yaklaşık %10 kadarı bir sayıya tekamül ediyor. Sınava katılım, geçen yıllara oranla oldukça yüksek iken alınacak personel sayısının %90 oranında düşmesi ise kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oluyor.

Bu sayı 2017 yılında açıklanan bütçe kanunu uyarınca 5 bin personel alınacağı yönünde.

2017 Yılında Sözleşmeli Personel Alımları Önde

2016 yılında yapılan alımlarda kadro açıklarını dolduran Devlet, 2017 yılında yapılan sınav ile de Sözleşmeli Personel açıklarını kapatmayı planlıyor. Durum böyle iken KPSS sonuçlarına göre atanan kişiler Sözleşmeli Personel olarak göreve başlayacaklar. Sözleşmeli Personel kadroları ise Sözleşmeli Öğretmenler, Sağlık Personelleri, Yurt Yönetim Memurları ve Kara Yolları Personelleri olarak belirlenmiş durumda.

Bilindiği üzere Devlet Kadrolarında Memur 4/B, sözleşmeli Memur ve işçiler ise 4/B 399’a tabi olarak sınıflandırılmakta. Özetlenecek olursa bu yıl tercih kılavuzunda yalnızca 399’a tabi kadrolar yer almaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git