2017 DGS

2017 DGS

23 Temmuz tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nın değerlendirme işlemi tamamlanmış ve adaylara sonuçlar dün itibariyle internet üzerinden açıklanmıştı. Adaylar 6 Eylül günü saat 16:40’dan itibaren ÖSYM’nin resmi adresi üzerinden gerekli sorgulama işlemini yapabildiler. Adaylar TC kimlik numaraları ve ÖSYM şifrelerini girerek sonuçlarını görüntüleyebiliyorlar. Puanı yeterli düzeyde olan adaylar ÖSYM tarafından açıklanan kılavuz üzerinden gerekli tercih işlemlerini yapabilecekler.

2017 DGS Tercihleri Ne Zaman?

DGS sonuçları açıklandıktan sonra adaylar için kritik bir bekleme süreci başladı. ÖSYM’nin tercihleri almaya başlaması ile birlikte adaylar istedikleri üniversiteleri tercih ederek sonuçların açıklanmasını bekleyecek. Dün itibariyle sınav sonuçlar açıklandıktan sonra şimdi gözler tekrardan ÖSYM’ye çevrildi. 2017 DGS tercihlerinin hangi gün yapılacağı konusunda henüz resmi bir tarih açıklanmazken, Eylül ayı içerisinde tercih tarihlerinin belli olması bekleniyor.

2017 DGS Kaç Tercih Hakkı Var?

DGS tercih işlemleri için ÖSYM resmi adresi üzerinden adaylara tercih formu ve kılavuzu verilir. Adaylar kılavuzlardan ilgili üniversitelerin puanlarına ve alım şartlarına bakarak buna göre üniversiteleri tercih formuna eklerler. Adaylara verilen tercih formunda toplamda 30 üniversite tercih etme hakkı bulunuyor. Ancak adaylar bu kısmın hepsini doldurmak zorunda değil. Yapılan tercihler ve sayıları tamamen adayların inisiyatifinde bulunuyor. DGS tercihlerini doğru bir şekilde yapmak isteyen adayların Tablo-2’yi dikkatlice incelemesi gerekiyor. Çünkü, bu tabloda mezun olunan ya da olunacak ön lisans programları ile bu programların hangi lisans alanlarını tercih edebilecekleri bilgisi yer alıyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git