2017 DGS sonuçları açıklandı

2017 DGS sonuçları açıklandı

2 yıllık ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler bölümlerinin uygun olduğu 4 yıllık lisans bölümlerine Dikey Geçiş Sınavı aracılığıyla, geçiş yapabilir öğrenim hayatını lisans derecesinde devam ettirebilir toplam 120 sorudan oluşan DGS sınavı 60 soru sayısal ve 60 soru sözel konular olmak üzere 2 ana konu üzerinden sorulmaktadır. Toplam 140 dakika süre verilen sınav 23 Temmuz 2017 günü gerçekleşti sınava giren öğrenciler sınav sonuçlarını beklemeye başladılar.

Sınav Sonucu Nereden Öğrenilecek 2017 DGS sonuçları açıklandı duyurusundan sonra ÖSYM internet sitesi aracılığıyla sınav sonuçları öğrenilebilir. Sınav sonucu öğrenildikten yapması gereken işlemler mevcuttur.

Tercih İşlemleri

Adaylar sınav sonuçlarını öğrendikten sonra ÖSYM internet sitesinden ilan edilen tercih tarihleri arasında mezun olduğu bölümlere karşılık gelen bölümlere tercih yapmaları gerekmektedir. Tercih yapmak için tercih kılavuzlarına göz atmaları gerekmektedir. Bu kılavuz bölümlerin hangi şartlarda aldığı, kaç kişilik kontenjan olduğunu, puan türünü, öğrenim süresini, göstermektedir.

Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda belirtilen tercih kılavuzundaki, şartlar dikkatlice incelenmeli, yanlış ya da hatalı bölümlere tercih yapılmamalıdır. Aksi takdirde tercihleriniz boşa düşecek ve herhangi bir öğrenim kurumuna kaydınız gerçekleşmeyecektir. Tercih listesi 30 bölümlük listeden oluşmaktadır, bu listenin hepsini doldurmak zorunlu olmamakla beraber doğru tercih yapmak çok önemlidir. Tercih işlemlerini yaptıktan sonra bilgisayar üzerinden kayıt edilmeli ve o kaydın dökümü alınmalıdır.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git