2016’da Öğretmen Açığı Mevcut Mu?

2016’da Öğretmen Açığı Mevcut Mu?

Her sene çok sayıda öğretmen atanmak için bekliyor. Devlet okullarında çalışmak isteyen ve lisans eğitimlerini üniversitelerin ilgili bölümlerinde tamamlayarak kamu personeli seçme sınavına girmiş olan öğretmenler iş bulabilme umudunu taşımakta.

Şubat Ayında Atama Olacak

2017 yılının şubat ayında yapılacak atamalar bakımından atanamayan öğretmenler oldukça mutlu. Şubat ayındaki atamalarda yaklaşık 70 bin öğretmen ataması yapılması bekleniyor. Bu sayı yaklaşık olsa da sayının oldukça fazla olması dikkat çekiyor.

Herhangi Bir Branş Olabilir

Öğretmen atamalarında önemli olan bir husus da ataması yapılacak öğretmenlerin mesleki branşlarının önem taşımaması. Önümüzdeki aylarda yapılacak olan atamada öğretmen olarak alınması planlanan 70 bin kişilik kontenjan bakımından tüm branşlar için başvuruluyor. Türkiye çapında devlet okullarında çalışacak olan adaylar bu atamayı heyecanla bekliyor.

Güncel haberlere göre Türkiye’de mevcut öğretmen açığı sayısı 100 bine kadar ulaşıyor. 100 bin kişilik açık kadroya yerleştirilecek yaklaşık 70 bin aday için umutsuzluğa kapılmak için oldukça erken. Devam eden darbe girişimi soruşturmaları sonucunda 28 bin öğretmenin görevden alınması ve meslekten ihraç edilmesi sonucunda seneye yapılacak atamalarda oldukça çok sayıda öğretmen ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için atanmayı bekleyen öğretmenler arasından seçim yapılacak. Böylece iş bulma umuduyla atamalara daha önce de katılan öğretmenlerin büyük kısmı hayallerini gerçekleştirebilecek. Mesleklerini yapmaya başlamayı bekleyen öğretmenler bu atamadan oldukça güzel haberler çıkmasını bekliyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git