2016’da MEB Atamaları Olacak Mı?

2016’da MEB Atamaları Olacak Mı?

2016 yılın kadro dağılımı, yılın bütçesine göre Devlet Personel Dağılımı aracılığıyla açıklandı. Bu yılın bütçesi dâhilin de MEB’e herhangi bir atama onayı çıkarılamadı. Daha önce MEB öğretmen alımı yaparak 30 bin kadroyu tamamlamıştı. Sonra ki günlerde ise MEB’in öğretmen ve memur alımı yapıp yapamayacağı merak konusu olmaktaydı.

Şu ana kadar net bir açıklama olmamasına karşın, öncesinde MEB yasal olarak yaz aylarında atama yapılamayacağının olasılık dahilinde olduğunu duyurmuştu. Ancak sonrasında Bakan Avcı ve yetkililerden herhangi bir açıklama gelmedi.

Bunun yanı sıra MEB geçen sene, 2320 açık kadroya memur ataması yapmaya niyet ediyordu. Ancak bu plan yürürlüğe geçemedi ve kadro ihdası yasallaşmadan iptal edildi. Bununla beraber birçok insan MEB’in merkezi yerleştirmeyle atama yapmasını beklemekte ve bununla ilgili haberleri takip etmektedir.

Her yıl yapılan ek öğretmen yerleştirmesi bütçe dışı ek kadrolarla sağlanmaktadır. Bu durum da, bütçeden bağımsız olması bakımından kanunun esas belirleyici olduğunu göstermektedir. Bu sebeple ancak kanunla izin çıkabilirse yaz aylarında atama olması durumu mümkün olacaktır. Atama yalnızca 2017’nin Şubat ayında gerçekleştirilirse birçok memur adayı zor durumda kalacaktır. Nedeni ise, 2016 KPSS puanıyla daha az atama yapılmış olacaktır. Bu sebeple öğretmen ve memur atama izinlerinin çıkması gerekir. KPSS ile ilgili diğer haberlerimize de göz atmak için 2016 KPSS kategorimize göz atabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git