2016 Ortaöğretim KPSS Sınavı Başvuru Süresi Uzatılacak Mı?

2016 KPSS’ye girecek olan birçok kişinin kafasında sınav başvuru süresinin uzatılıp uzatılmadığı sorusu var. 3 Eylül tarihinden itibaren sınavla ilgili yapılan son açıklamalar birçok adayın kafasını karıştırdı. Bu soruların hepsinin cevabını haberimizde bulabilirsiniz. Öncelikle ÖSYM’nin yaptığı açıklamaya bakalım. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2016 yılında yapılacak olan KPSS ile ilgili başvuru tarihlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını belirtti. KPSS için başvuru tarihleri 9 Ağustos ve 24 Ağustos arasında idi. Bu tarihten sonra herhangi bir şekilde başvuruların uzatılması gibi bir durum olmamıştır. ÖSYM’nin yaptığı açıklama güncelleme yapmak isteyen adaylar içindir. Peki bu kadar kafa karıştıran güncelleme nedir? Güncelleme sınav yerini değiştirmek isteyen adayların yaptığı bir işlemdir. Sınav yeri ile ilgili herhangi bir problemi olmayan kişilerin güncelleme ile alakası yoktur. Güncelleme tarihleri ise 31 Ağustos ve 5 Eylül arası olarak belirlenmiştir. Birçok adayın kafasını karıştıran bu detay sadece sınav tarihi nedeni ile uygulanmıştır. KPSS ortaöğretim ve ön lisans sınavının 20 Kasım tarihine ertelenmesi adayların sınav yerleri ile ilgili düzenleme yapmaları talebini beraberinde getirmiştir. Sınav yerlerinden memnun olmayan ve hazır sınav ertelenmişken şansımı deneyeyim diyen adaylar 31 Ağustos ile 5 Eylül tarihleri arasında sınav yerlerinde değişiklik yapabilecektir. Fakat bu tarihten sonra kesinlikle herhangi bir konuda değişim işlemi yapılmayacaktır. Bu nedenle adayların tarihleri kaçırmamaları gerekir. ÖSYM’nin tekrar güncelleme yapması gibi bir durum söz konusu olmasa dahi ÖSYM’nin internet sitesini sık sık takip ederek 2016 KPSS hakkındaki duyurulara bakmanız önemlidir.

KPSS Ne Zaman Yapılacak?

2016 yılında yapılacak olan KPSS’nin ortaöğretim ve ön lisans düzeyi için belirlenen ilk tarihi 22 Ekim 2016 idi. Fakat ÖSYM yaptığı bir değişiklik ile KPSS’nin ortaöğretim ve ön lisans düzeyi için belirlenen sınav tarihi 20 Kasım’a ertelendi.

2016 KPSS Ortaöğretim ve Ön Lisans Düzeyindeki Sınavda Soru Dağılımları Nasıl Olacak?

2016 KPSS’nin ortaöğretim ve ön lisans düzeyinde yapılacak olan oturumunda Genel Yetenek ve Genel Kültür alanları bulunmaktadır. Sınavda toplam 120 soru bulunmaktadır. Bu soruların 60 tanesi Genel Kültür alanından 60 tanesi ise Genel Yetenek alanından çıkmaktadır.

Genel Yetenek Soru Dağılımı

Genel Yetenek, toplam 60 sorudan oluşan bir alandır. Genel Yetenek sorularının içinde Türkçe ve Matematik dersleri yer almaktadır.

Türkçe Soruları

Türkçe’de 30 adet soru yer almaktadır.Türkçe soruları daha çok paragraf ağırlıklıdır ve okuma anlama becerisi gerektirmektedir. Ayrıca Türkçe sorularında yeteri kadar başarılı olabilmek için mutlaka dil bilgisi ve imla-yazım kurallarını bilmek gereklidir. Mantığınızı kullandığınız sürece Türkçe sorularında çok fazla zorlanmayacaksınız.

Matematik Soruları

Matematik soruları da toplam 30 adettir. Sayılarla işlem yapabilme becerisi ve en kısa yoldan doğru cevaba ulaşmak matematik alanında başarılı olmak için önemlidir. Özellikle problem sorularında zamanın boşa harcanmaması gerekmektedir. Hızlı bir şekilde mantık yürütülmeli ve aynı zamanda soru kökü de dikkatli okunmalıdır.

Genel Kültür Soru Dağılımı

Genel Kültür alanında adaylar 60 sorudan sorumludur. Bu bölüm vatandaşlık ve anayasa bilgisi, coğrafya, tarih ve güncel bilgi sorularından oluşmaktadır.

Tarih Soruları

Tarih bölümünde toplam 27 adet soru bulunmaktadır. Bu sorulardan 12 tanesi İnkılap Tarihi’nden, 9 tanesi Osmanlı Dönemi’nden, 3 tanesi İslamiyet Öncesi Türk Devletleri ve Selçuklu Devleti’nden, 3 tanesi ise Çağdaş Türk Tarihi ve Dünya Tarihi konusundan gelmektedir.

Coğrafya Soruları

Coğrafya alanından toplam 18 adet soru çıkmaktadır. Bu soruların 6 tanesi ülkemizin ekonomisinden, 7 tanesi ülkemizin fiziki özelliklerinden,5 tanesi ise ülkemizin beşeri özelliklerinden oluşmaktadır.

Vatandaşlık ve Anayasa Bilgisi Soruları

Vatandaşlık ve Anayasa Bilgisi alanından toplam 9 adet soru çıkmaktadır. Bu sorulardan 3 tanesi hukuk kavramları ve medeni hukukla ilgilidir. Geri kalan 6 sorunun da 3 tanesi anayasa hukuku ile 3 tanesi de idare hukuku ile ilgilidir.

Güncel Konular Soruları

Güncel konular son zamanlarda ülkede ve dış basında olan olaylar ile ilgilidir. Bol bol gündemi takip edip gazete okuyarak bu soruları kolaylıkla yapabilirsiniz. KPSS ortaöğretim ve ön lisans sınavında güncel konulardan çıkacak olan soru sayısı ise 6’dır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git