2016 ÖABT Ne Zaman Yapılacak? 2016 ÖABT Detayları

2016 KPSS için başvurular 17 Mart 2016 tarihinden itibaren başladı. Son başvuru günü  ise 31 Mart 2016 olarak belirlendi. KPSS başvuruları devam ederken bizlerde adayları bilgilendirmek amaçlı yazılarımıza devam ediyoruz.

Bu yazımızda adaylara 2016 Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ile ilgili tüm detayları aktaracağız. 2016 yılı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi için başvurular KPSS başvuruları ile birlikte başlamış bulunuyor. Adayların başvurularını yaparken ÖABT başvurusu da yapacaklarını bilmeleri önem arz ediyor. Ayrıca başvuru ücreti yatırılırken ÖABT için de ücret yatırılacak.

Öğretmen olmak öyle kolay iş değil. Yıllarca çalışıp bir eğitim fakültesi bitirmek KPSS den iyi bir puan almak tek başına yetmiyor. Bir de ÖABT ile karşı karşıya kalınıyor. Adaylar ÖABT ile bir kez daha sınanmış oluyorlar. Fakat alan sınavına bütün bölümler girmiyor. Peki 2016 yılında yapılacak olan alan sınavına hangi bölümler girecek?

Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, İngilizce), Rehber Öğretmen ve Sınıf Öğretmenliği  bölümleri mezunu ya da 2016 KPSS’nin geçerlilik süresi içerisinde mezun olabilecek olanlar girecek.

Yukarıda saydığımız bölümlerden alan sınavına girecek öğretmen adaylarımızı bu yıl bir sürpriz bekliyor. ÖSYM geçtiğimiz yıllarda alan sınavını KPSS yapıldıktan bir hafta sonra yapıyordu. Fakat 2016 yılında bu durum değişti. ÖSYM KPSS sonrası alan sınavını yapmayacak. 2016 Öğretmenlik Alan bilgisi Testi bu kez Temmuz ayında yapılacak. Fakat bilindiği üzere 2016 KPSS 22 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecek.

ÖSYM’nin yapmış olduğu bu değişiklik öğretmen adaylarının iyiliğine gözüküyor. KPSS sonrası alan sınavına çalışmak için adayların uzun bir zamanı daha oluyor.

2016 Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavı bu yıl  24 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak. Alan sınavı öğretmen adayları için büyük önem arz ediyor. Zira KPSS’den yüksek alıp ÖABT sonrası puanı düşüp atanamayan pek çok öğretmen adayı bulunuyor. Bu yüzden öğretmen adaylarının alan sınavına daha çok önem vermesini tavsiye ediyoruz. Tüm adaylarımıza 2016 KPSS ve 2016 ÖABT sınavlarında başarılar dileriz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git