2016 LYS’de Hangi Bölümlerin Puan Türleri Değişti

2016 LYS’DE HANGİ BÖLÜMLERİN PUAN TÜRLERİ DEĞİŞTİ?

 Son yıllarda eğitim ve sınav sistemleri sık sık değişmektedir. Daha önce ki sistemlerde öğrenci kendi puan türü dışında bir bölümden tercih yaptığı zaman bu onun puanının belli bir oranda düşmesine neden oluyordu. Bu durum artık ortadan kalktı bir öğrenci çok az puan farkları ile başka bir bölümü tercih edebilmektedir.

Puan türü değişen bölümlerden bazıları şunlardır. Canlandırma filmi tasarım ve yön., film tasarım ve yazarlık, film tasarım ve yönetmenliği, gastronomi ve mutfak san., gastronomi ve mutfak san., gazetecilik, görsel iletişim, görsel iletişim tasarımı, görsel sanatlar ve görsel il. tas., halk bilim, halkla ilişkiler, halkla ilişkiler ve reklamcılık, halkla ilişkiler ve tanıtım, kurgu-ses ve görüntü yönetimi, medya ve görsel sanatlar, medya ve iletişim, medya ve iletişim sistemleri, radyo ve televizyon, radyo televizyon ve sinema, reklam tasarım ve iletişimi, reklamcılık, reklamcılık ve halkla ilişkiler, sinema ve Digital medya, sinema ve televizyon, türk halk bilimi, yeni medya, yeni medya ve gazetecilik. Bu bölümlerin puanları TS1 puan türünden TS2 puan türüne geçmiştir.

Puan değişikleri sadece sözel bölümlerde olmamıştır. Avrupa birliği ilişkileri, kamu yönetimi, küresel siyaset ve uluslararası iliş., siyaset bilimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, siyaset bilimi ve uluslararası iliş., uluslararası ilişkiler. Bu bölümler de artık TM-3 puan türü ile tercih edilebilecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git