2016 LYS Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

2016 YGS sonuçları ÖSYM tarafından bugün açıklandı. ÖSYM, sınav sonuçları ile birlikte sınava ilişkin sayısal bilgileri de yayınladı. Sınava giren 2 milyon 117 bin 77 adayın 2 milyon 116 bin 604’ünün sınavı geçerli sayıldı. 473 adayın sınavı geçersiz sayıldı. YGS’de  1 milyon 600 bin 49 aday LYS’lere girme hakkı kazandı. YGS’de 150 puan barajını aşanların sayısı ise 1 milyon 879 bin 812 oldu. Adaylar sınavla ilgili yorumlarda 2016 YGS sonav sonuçlarının beklediklerinin altında geldiğini ifade etti.

2016 YGS sonuçlarına göre 1 milyon 600 bin 49 aday 2016 Lisans Yerleştirme Sınavına girme hakkı kazandı. Lisans Yerleştirme Sınavı için başvurular ne zaman başlayacak? Bu yazımızda bu sorunun cevabını sizlerle paylaşacağız. YGS’den 180 puan ve üzeri alan adaylar, lisans programlarına yerleşmek istiyorlarsa Lisans Yerleştirme Sınavlarına başvuru yaparak bu sınava girmek zorundalar. Önlisans programlarını düşününler ise YGS puanlarıyla tercih yapabilecekler.

2016 Lisans Yerleştirme Sınavı başvuruları yaklaşık 1 hafta sonra yani 1 Nisan 2016 tarihinde başlayacak. LYS başvurularının son günü ise 4 Nisan 2016 tarihi. Bu süreçte adayların ÖSYM’ye başvurularını iletmeleri gerekmektedir.

Lisans Yerleştirme Sınavına başvuru yapacak olan adayları aydınlatmak adı altında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinden bir duyuru yayımlanacaktır. Bu duyuru da adayların başvurularını nerede ve nasıl gerçekleştirecekleri anlatılacaktır.

2016 LYS planları olan adayların bugün itibari ile YGS sonuçlarını unutup, morallerini bozmadan LYS çalışmalarına daha çok vakit ayırarak başlamaları gerekmektedir. LYS lisans yerleştirmelerinde YGS’den daha çok getiri sağlıyor. Bu sebep dolayısıyla YGS’den ziyade adayların LYS sınavlarında ne yapacakları, ne kadar puan alacakları önemli. Başarıyı yakalamanın en büyük formülü; sabırla, azimle ve kararlılıkla çalışmaktadır. Aynı zamanda yapabileceğine inanmaktır. Adayların bu formülü uyguladığı takdirde başarılı olacaklarını bir kez daha belirterek, YGS sonuçlarının hayırlı olmasını diliyoruz.

2016 LYS başvuru süreci ve sonraki süreçte yaşanacak gelişmeleri yine yazılarımızda sizlerle paylaşacağız. Tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi takipte kalın.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git