2016 LYS başvuruları başladı

2016 LYS başvuruları başladı

Üniversite adaylarının bu yıl gireceği ve hayatlarının devamının beli olacağı Lisans Yerleştirme Sınavı başvuruları başladı. Başvurular, 14 Nisan’da sona erecek.

Bir çok öğrencinin merakla beklediği ve önümüzde ki yıl yeni bir okulda okumaya devam edecekleri, Üniversite hayatı için son gün 14 Nisan 2016. Son başvuru tarihini sakın kaçırmayın. Başvurunuzu son güne bırakmayın çünkü yaşanan sistemsel sorunlar nedeni ile son gün aşırı yoğunluk olmakta ve sistemler kitlenmektedir. Herkes nasılsa son gün yaparım diye bu güne bırakıyor ve bu yüzden bir çok kişi sınava girememektedir.

Sınava Kimler Girebilir?
Bu sınava girecek olan kişiler; ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında yapılan 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre, YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvurabilecek.

Yani adayların girmiş oldukları YGS sınavında en az birinden 180 ve daha fazla puan almış olması gerekmektedir. Bu puanın altında kalanlar için sınav yapılmayacaktır. Yapılacak olan sınav için adayların bugünden itibaren 14 Nisan 2016 tarihine kadar başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Nereden Başvuru Yapmalıyız?
Başvuru işlemlerini merkezden yapacak kişiler için 14 Nisan Perşembe günü mesai saati bitiminde,

ÖSYM’nin internet sayfasından bireysel yapacak adaylar için ise 14 Nisan saat 23.59’da sona erecektir.

Yapılacak olan LYS sınavı toplamda 81 il merkezi ve Lefkoşa’da birden fazla oturumda yapılacaktır. Sizlerde girmek istediğiniz tüm sınavlara aynı merkezde girebilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git