2016 KPSS’ye Mezun Olmayanlar Girebilir mi ?

2016 KPSS sınavı tarihleri için güncelleme yapılmış ve Lisans KPSS sınavı 22 Mayıs 2016 tarihine alınırken ortaöğretim ve önlisans mezunlarının gireceği KPSS ise Ekim ayına ertelenmişti. Bu haberin detaylarını diğer makalelerimizde geniş şekilde yer vermiştik.

Son zamanlarda takipçilerimizden gelen sorunun başını ise 2016 KPSS’ye mezun olmayanlar girebilir mi sorusu oluşturmaktadır. Bu sorunun cevabını bu makalemizde detaylı olarak ele alacağız.

2016 KPSS’ye mezun olmayanlar girebilir mi ?

Bu sorunun cevabını hemen verelim, Evet 2016 KPSS’ye mezun olmayanlar girebilir, KPSS başvurmak için illaki mezun olma şartı aranmıyor. Başvuru şartları arasında Mezun durumda olabilecekler ibaresi de geçmektedir.

Peki nedir Mezun durumda olabilecekler ibaresi ? Mezun durumda olabileceklerden kasıt, Önlisans 1. SInıf öğrencisi sınava girebilir, Lisans 3. Sınıf öğrencisi sınava girebilir. Bilindiği üzere Çift seneli yıllarda yapılan KPSS’de alınan puanlar 4 Atama dönemi için kullanılmaktadır bu da 2 Seneye tekabül etmektedir. yani diğer bri deyişle Lisans 3. Sınıf öğrencisi sınava girdiğinde yapılacak ilk atamada tercihte bulunamayabilir fakat mezun olduğunda 3 ve 4. atama tercihlerine yetişebilmektedir.

Bu konu, ÖSYM’nin KPSS Başvuru kılavuzunda şu şekilde yazıyor: “Bu sınava liselerden mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun olamayıp ancak sınavın geçerlilik süresi olan 2 yıl içinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.”


2016 KPSS’ye Mezun Olmayanlar Girebilir mi ? Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. bayansirine diyor ki:

  Merhaba,ben lise 4 ogrencisiyim kpssye girdim ama mezun olmadığım icin tercih yapamadım mezun olduktan sonra ne zaman tercih yapabilrim

 2. Mustafa ALICI diyor ki:

  ben lise son sınıf öğrencisiyim. kpss2 den tercih yapabilir miyim?

 3. Emine diyor ki:

  Merhaba ben 12. Sınıf ögrencisiyim. Kpss ye girme hakkım var mi. Mevzun olmayı beklemek zorundamıyım hicbirsey anlamadim. On lisans konusunda falan hicbir bilgim yok daha ygs ve lys sınavlarina da girmedim

 4. Furkan diyor ki:

  Merhaba ben açıktan 2 yıllık üniversite 1 sınıf okuyorum kpss önlisans kaydını yaptım üniversiteden mezun olamazsam önlisans kpss de tercihte bulunabilir iyim yerleşebilirmiyim yardımcı olur musunuz *****TEŞEKKÜRLER ****

 5. kübranur şanlı diyor ki:

  Merhaba ben lisans 4.sinifim lisans sınavına girdim ama mezun değilim lise kpss ye girebilir miyim acaba?

  1. baba yadigar diyor ki:

   girebilirsin

Sayfa başına git