2016 KPSS Ve KPSS Atamaları

2016 KPSS Ve KPSS Atamaları

Bilindiği gibi kamu personeli alımlarında KPSS sonuçları dikkate alınmaktadır. KPSS sonuçlarına göre yılda iki kez gerçekleştirilen memur yerleştirmeleri için ayrılan kontenjanlarda gözlenen düşüş memur adaylarını endişelendirmektedir. KPSS ile Merkezi Memur atamalarının sona ereceği endişesi acaba gerçek midir? Yerleştirme sonuçlarına bakılırsa devlette ihtiyaç duyulan bazı kadrolara öncelikle kontenjan verildiği görülmektedir. Buna dayanarak personel alımlarında değişiklik yönünde adımların atılıyor olduğu şüphesi doğmuştur.

KPSS’ye katılan kişi sayısı 3,5 Milyon

Devlet memuru olanların da girebildiği KPSS’ye Orta Öğretim, Ön Lisans ve Lisans düzeyinde toplam 3,5 milyon kişi sınava katılmış ancak geçerli puan alamayan, sınavlara hazırlıksız giren çok sayıda kişi olduğu da bilinmektedir. Bu durumda 3,5 milyon kişi atama bekliyor denilemez.

Sesini duyurmaya çalışan adaylar

KPSS’den yeterli puan alıp atama bekleyen adayların sosyal medyayı etkili kullanarak seslerini duyurmaya çalıştıkları görülmektedir. Memur adayları atamaların belli alanlarda yoğunlaşması sebebiyle internet sitelerinden, sosyal medya gruplarından seslerinin duyulmasını beklemektedir. Ses duyurmaya çalışmak haklı bir mücadele olsa da sosyal medya üzerinden yanıltıcı bilgiler ve rakamlar da abartılı bir şekilde verilmektedir. Sosyal medya dışında aynı amaçla kurulan dernekler, platformlar olduğu ve atama mücadelesi verildiği gözlenmektedir.

Öncelikli atamalar hangi branşlarda?

Öncelikli memur atamalarının eğitim, sağlık, adalet ve güvenlik gibi belli branşlarda yoğunlaştığı görülmektedir. EKPPS’ye ( Engelli Kamu Personeli Seçme sınavı) göre de engellilerin, şehit ve gazi yakınlarının alımları da yapıldığı bilinmektedir. Bazı dönemlerde Sosyal Hizmetlerden yararlananlar için kadro verildiği, taşeron alımlarının da devam ettiği de görülmektedir. Bunların dışında mülakatla, sınavsız, sözleşmeli, naklen, görevde yükselme, unvan değişikliği, istifa sonrası dönüşler gibi nedenlerle, istisnai kadrolarına, Devlet bankalarına, A grubu kadrolara, Devlet bankalarına çeşitli personel alımı yapılmaktadır. KPSS’e girmiş adayların bu durumda şansı azalmakta, bekledikleri kontenjanlar verilmemektedir.

Talep ve sonuç

Yüksek puana sahip memur alımı için bekleyen aday sayısı on binleri geçmektedir. 2014 KPSS sonuçlarına göre son merkezi yerleştirmenin Haziran ayında yapılacağı açıklanmıştır. Memur adaylarının beklentisi 40 bin kadrodur ancak bütçeler ve açılacak kadroların aşağı yukarı belli olması alınan yüksek puanların boşa çıkacağına işaret etmekte, umutları azaltmaktadır.


2016 KPSS Ve KPSS Atamaları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Yasin diyor ki:

    Ben fen lisesinde okuyorum 12. Sınıfım ve kpss için başvurdum eğer yüksek bi puan yapacak olursam hem üniversite hemde memur olma şansım var mı şimdiden teşekkür ederim

Sayfa başına git