2016 KPSS Tercihleri’ni Nasıl Yapmalıyım ?

2016/1 Haziran Kadroları ÖSYM tarafından an itibariyle açıklandı. ÖSYM kılavuzda tercihte bulunacak adayların uyması gereken kurallara değinmesine rağmen çoğu memur adayı kılavuzu dikkatli okumadığı veya gözden kaçan kısımlar olduğu için bazı önemli kuralları size hatırlatalım.

*** En önemli Kural ; tercih işlemleri 1 Temmuz 23.59’da sona erecektir. Tavsiyemiz son güne bırakmamanızdır. Sistemin yoğunluğundan dolayı tercih işlemlerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

** Bir kadro veya pozisyon için mezun olunan program/alan koşulu birden fazla ise bunlardan birinin karşılanması yeterlidir

**  Tercihte bulunurken istenilen nitelik kodlarını karşıladığınızdan emin olunuz. Taşımadınız nitelik kodlarına sahip kadrolara başvurduğunuzda istenilen belgeleri sunamadığınız takdirde atamanız yapılmış olsa bile bu atama iptal edilir.

** Tercihlerinizi yaptıktan sonra ÖSYM’nin ödeme kabul ettiği banka hesaplarından herhangi birisine Tercih Ücreti olan 15 TL’yi ödemeyi sakın unutmayın, Bunu unutmanız halinde tercih yapmış olsanız bile tercihleriniz geçersiz olacaktır. Ödeme için son gün ise 11 Temmuz olarak belirlenmiş durumda.

** Askerde bulunmanız tercih yapmanız için engel teşkil etmez. Askerde bulunan adaylar tercihte bulunabilir.

** Tercih listesi üç parçadan oluşmaktadır. Her öğrenim düzeyi için ayrı tercih listesi bulunmaktadır. Her aday sadece sınava girmiş olduğu öğrenim düzeyine ilişkin kadro/pozisyonları tercih edebilir. Aksi yöndeki tercihler değerlendirmeye alınmaz. (  Lisans Mezunu , Önlisans kadrosu için tercihte bulunamaz )

*** 2001-3001 ve 4001 kodu yer alan seçenekleri ilgili öğrenim düzeyinden mezun durumda olan her aday bölüm farkı olmaksızın tercih edebilirler (fakat bu kod yer alan kadro/pozisyonlar yüksek puan ile kapatmaktadır)

*** Yerleştirme yapılırken ÖSYM’ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program/alan ile kadro ve pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir. Bu yüzden istenilen nitelikleri karşıladığınıza emin olmadan o kadroya tercihte bulunmayınız.

Tercihlerde Nelere Dikkat Etmeyelim ?

Tercihte bulunurken göz önüne almanız gereken en önemli unsur Tercihte bulunacağınız ilde yaşayabilirmisiniz ? Atamanız geldiğnde bu ille gidermisiniz gibi unsurları göz önünde bulundurmanızdır.

Tercih yaparken Atanacağınız kurumun sosyal imkanları ve verilecek maaşı göz önünde bulundurunuz.  Maaşı ve sosyal imkanları iyi olan kurumlara tercihlerinizde öncelik vermek yararınıza olacaktır.

Eğer yaşadığınız il veya yaşamak istediğiniz iller dışında tercihte bulunacaksınız, Atanacağız kuruma dikkat ediniz. Bazı kurumların nakil olanağı çok sıkıntıldır ve çakılı kadro diye tabir edilirler. Belediye kadroları, Üniversite kadroları ve Bazı KİT kadroları’nı bu kadrolara örnek olarak verebiliriz. O Sebeple tercihte bulunurken eğer o ilde uzun süre kalmaya düşünmüyorsanız nakil imkanı daha iyi olan Bakanlık, Başkanlık ve genel müdürlük bünyesinde bulunan kadroları tercih ediniz. Bu kadrolara atandığınızda kurum içi nakil ile istediğiniz geçebilme olasılığınız daha yüksektir.


2016 KPSS Tercihleri’ni Nasıl Yapmalıyım ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. şirin diyor ki:

    35 yaşındayım benim atanma ve yerleşme konusunda hiç şansım olduğunu düşünmüyorum

Sayfa başına git