2016 KPSS Tarih Konu Dağılımı

Bu sene lisans ve önlisans mezunları için yapılacak olan 2016 KPSS başvuruları 24 Ağustos tarihi ile sona erdi. Kayıtlarını zamanında yapan adaylar önümüzdeki ay içerisinde yapılacak olan KPSS sınav tarihlerine ise yaklaşık 2 ay kadar bir süre kaldı önlisans mezunları yani üniversite mezunları için 22 Ekim 2016 tarihinde, lise mezunları için ise 23 Ekim 2016 tarihinde yapılacak. Lise ve önlisans mezunları için yapılacak olan KPSS sınavı birçok insanın umut ışığı olmakta. Ülkemiz’de çok sayıda bulunan işsizlik oranı yapılacak olan sınav neticesinde çok sayıda kişinin gülmesine büyük bir rol oynayacak.

ASKERİ DARBE GİRİŞİMİNİN 2016 KPSS’YE ETKİSİ

15 Temmuz gece askeri darbe girişimi sonrasında başlatılan operasyonlar sonucunda on binlerce memur ve çeşitli alanlara yönelik makam sahipleri görevinden ihraç edildi. Bu konuya dayalı olarak çok sayıda kişinin açığa alınarak işten çıkarılması KPSS sınavına girecek olanlar içinde büyük bir avantaj. Devlet’in birçok kurumunda oluşan çok sayıda açığı kapatmak adına tüm devlet kurumlarının da gözü bu sınavda olacak.

Şuan bile günümüzde personel ihtiyacı duyan birçok devlet kurum ve kuruluşu Ekim 2016 KPSS sınavı üzerine odaklanmış bulunmakta.

2016 KPSS MÜFREDAT DEĞİŞİKLİĞİ

2016 KPSS Sınavı geçen yıllara nazaran müfredatlarında birkaç değişikliğe gitti. Bu değişimler arasında yer alan ve birçok KPSS adayınında merak ettiği 2016 KPSS Tarih Konu Dağılımı üzerine oluşan bu merak yoğunluğunu sizler için konumuzun devamında hazırladık. Tarih dersinde yer alacak olan soruların değişikliği hakkında bilgiler yer alırken bu soru bilgileri arasında çıkarılanlar ve eklenenler de yer almakta.

2016 KPSS TARİH KONU DAĞIMI NASIL OLACAK?

Bu sene yapılacak olan 2016 KPSS sınavından önceki yıllarda yapılan sınavlar bünyesinde tarih sorularına ilişkin toplam’da 30 adet soru yer almaktaydı. Bu tarih soruları içerisinde ise en çok çıkan soru başlıkları iki ana konu’dan biri olan Atatürk İlke ve İnkılapları üzerine çıkmaktaydı. Fakat değişen müfredatla alakalı olarak Atatürk İlke ve İnkılapları üzerine var olan bu sayı yükselmiş bulunmakta ve daha farklı sorularında değişime uğradığı görülmekte. Diğer geçtiğimiz senelere ilişkin KPSS Tarih soruları ile ilgili 30 adet soru ve dağılımı hakkındaki bilgiler aşağıdaki gibidir;

  • (3 Adet) – Selçuklular Dönemi ve Öncesi 
  • (3 Adet) – Osmanlı Devleti Dönemi 
  • (3 Adet) – III.Selim’den İtibaren Türk İkılabını Hazırlayan Etkenler 
  • (5 Adet) – Ulusal Kurtuluş Savaşı
  • (8 Adet) – Atatürk İlke ve İnkılapları
  • (8 Adet) – Atatürk Dönemi: İç Olaylar ve Dış Politika

Bu konuya dayalı olarak bu sene yapılacak olan 2016 KPSS Sınavında ise adaylar tarih ile ilgili branş’da toplamda 27 soruyu cevaplayacak. Değişen müfredat ile KPSS 2016 Sınavı bünyesinde çıkacak olan 27 adet sınava ilişkin 2016 Tarih KPSS soruları ise aşağıdaki gibi olacaktır;

  • (9 Adet)  – Osmanlı Devleti 2016 KPSS Tarih Soruları
  • (3 Adet)  – Anadolu Selçuklu Devleti ve Öncesinde Türk Devletleri 2016 KPSS Tarih Soruları
  • (3 Adet)  – Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi 2016 KPSS Tarih Soruları
  • (12 Adet) – Atatürk İlke ve İnkılapları 2016 KPSS Tarih Soruları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git