2016 KPSS Sınavında Hangi Konular’dan Sorular Çıkacak

2016 KPSS Sınavı’na az bir süre kalmasına karşın birçok sınava girecek aday şimdiden internet üzerinden araştırmalar yaparak sınavla ilgili kaynak materyaller aramaya başladı. Günümüz teknolojisinin sunmuş olduğu nimetler doğrultusunda birçok aday sadece bilgisayar’dan değil, artık hem tabletlerden hem de mobil cihazlar sınıfında yer alan akıllı telefonları ile çeşitli web sitelerine erişim sağlayarak KPSS sınavı hakkında genel bilgiler araştırmakta. Bu konumuzda da sizlere bu sene gerçekleşecek ve birçok insana umut ışığı olan 2016 KPSS Sınavı için adaylar şimdiden çıkabilecek muhtemel sorular üzerine araştırmalar yapmakta.

Bizlerde adaylar için elimizden geldiğince daha önceki senelerde gerçekleşen KPSS sınavları içerisinde yer alan soruları baz alarak çıkabilecek muhtemel sorular üzerine yoğunlaşıp en doğru bilgileri vermeye çalışmaktayız. Bu konu da ise eski adayların genellikle bildiği fakat müfredatta oluşan bir kaç değişiklik nedeniyle yeni adaylarında oldukça merak etmekte olduğu KPSS Sınavında hangi konulardan sorular çıkacak sorularına ilişkin bilgilendirme yapacağız. Konumuzun devamında KPSS Sınavlarında çıkan konu başlıkları üzerine ilişkin ana konu dağılımları da dahil birçok bilgiye ulaşabileceksiniz.

2016 KPSS TÜRKÇE KONU DAĞILIMI

KPSS 2016 Sınavı içerisinde Türkçe konuların dağılımı Sözcük Bilgisi, Anlatım Bozuklukları, Okuduğunu Anlama Mantığı, Dil Bilgisi ve Yazım-Noktalama işlemleri üzerine sorular yer alacak. Türkçe dağılımları içerisinde yer alan bu konular daha önceki senelerde gerçekleşen KPSS Sınavları gibi yine Türkçe sınav metotlarında yer alacaktır.

2016 KPSS MATEMATİK KONU DAĞILIMI

Daha önceki KPSS sınavları ele alınarak bu duruma dayalı olarak genel matematik sınav metodunda yapılan değişiklikler neticesinde eski müfredata ait olan sorulara ek olarak bu seneki KPSS Sınavında sayısal mantık ve problemler üzerine sayısal mantık hedefli konularında kullanılması gerekilen detaylara yönelik sorular yer alacaktır. Var olan geleneksel sorular ile birlikte aynı zaman’da bu soru köklerine ek yapılacak olan 2 veya 3 farklı sorunun da akıl yürütme becerisine bağlı olarak çözümleme yeteneği üzerine ölçme soruları da yer alacaktır. Konu dağılımı ise Matematiksel İlişkilerden Yararlanma, Tablo, Grafik Okuma ve Yorumlama, Sayılarla İşlem Yapma, Problem Çözme ve Temel Geometrik Bilgilerden Yararlanma ile ilgili dağılımlar yer alacaktır.

2016 KPSS GENEL KÜLTÜR KONU DAĞILIMI

Genel Kültür sorularında herhangi bir ek müfredat yer almayacağı gibi buna dayalı olarak eski sistemden faydalanacak olan 2016 KPSS soruları ise Coğrafya, Tarih, Temel Yurttaşlık Bilgisi, Türkiye ve Dünya İle İlgili Genel Kültürel ve Güncel Sosyo-Ekonomik Konularla ilgili sorular yer alacaktır. Bu kapsamda konu dağılımlarına ait ek konu dağılımları da aşağıdaki gibidir;

2016 KPSS COĞRAFYA KONU DAĞILIMI

Coğrafya konu dağılımı içerisinde Türkiye’nin Fiziki Özellikleri, Türkiye’nin Beşeri Özellikleri, Türkiye’nin Ekonomik Özellikleri, “Coğrafya İle İlgili Yeni Müfredata Dayalı 18 Yeni Soru” yer almakta.

2016 KPSS VATANDAŞLIK KONU DAĞILIMI

Genel Kültüre bağlı olarak sorulacak olan Vatandaşlık ile ilgili 2016 KPSS Soruları içerisindeki konu dağılımı ise Anayasa, İdare, Hukuk Başlangıcı ve Genel Kamu Hukuku, Türkiye ve Dünya İle İlgili Genel Kültürel Güncel Sosyo-Ekonomik Konular olarak yer alacaktır.

2016 KPSS TARİH KONU DAĞILIMI

Bu seneki KPSS Sınavına bağlı olan Tarih konu dağılımında yeni müfredat uygulanacaktır. 2016 KPSS Tarih dersi yeni müfredatı genişleyerek soru sayılarında azalmaya gidilmiştir. Yeni konu alanı olarak belirlenen Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi olmuş, Osmanlı Devlet hakkında daha fazla soru sorulacağından Osmanlı’ya ait konu kapsamı genişletilmiştir.

2016 KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ KONU DAĞILIMI

2016 KPSS Eğitim Bilimleri Soruları arasında yer alacak konu dağılımları Öğrenme Psikolojisi, Gelişim Psikolojisi, Öğretim Yöntem ve Teknikleri, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı, Rehberlik ve Özel Eğitim,  Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme ve son olarak Sınıf Yönetimi şeklinde olacaktır.

 


2016 KPSS Sınavında Hangi Konular’dan Sorular Çıkacak Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Ali diyor ki:

    inşallah elimizden gelenin en iyisini yapıcaz bu sefer bir yere yerleşmemiz gerek okuduk şimdi memur olma zamanı :)

  2. sevgi diyor ki:

    sınava girenlere başarılar

Sayfa başına git