2016 KPSS Sınavında Çıkabilecek 10 Güncel Soru

24 Ağustos 2016 tarihinde KPSS başvuru kayıtlarının son günü olmakla birlikte KPSS adaylarını sınav öncesi büyük bir heyecan kaplamakta. Bir önceki dönemlere göre daha fazla insanın katılım göstermesi ön görülen KPSS sınavı Ekim ayında düzenlenmesinin ardından birçok devlet kurumunda oluşan açıklara yerleştirilerek istihdam görmeleri sağlanacak. 2 yılda bir yapılan KPSS sınavları bu sene içerisinde düzenlenecek olan KPSS sınavlarına göre daha basit kalıyor, nedeni ise genel kültürden bol miktarda sorulan sorulara cevaben ülkemizde ve dünyada son 1-2 senede oluşan büyük olaylar ve değişimler neticesinde soruların hazırlanacağı 2016 KPSS Sınavı daha bir hararetli geçeceğe benziyor.

2016 KPSS SINAVI İÇİN GENEL KÜLTÜR DERSLERİNE’DE AĞIRLIK VERİN

Özelliklede 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili soruları üzerine de birtakım konuların ele alınacağı 2016 KPSS sınavında adayların genel kültüre dayalı ülkemizde gelişen son olaylara ilişkin konulara ağırlık vermesi faydalarına olacaktır. Askeri darbe girişimi ve sonrasında gelişen olaylar, aynı zaman’da son dönemlerde ülkemizde gelişen diğer uluslar arası ilişkilerine ait sorularında yer alması beklenilen sınav çerçevesinde birçok farklı kategoriye ait sorularda çıkabilme olasılığı oldukça yüksek. Buna örnek olarak Çek Cumhuriyeti’nin isim değişikliği ve RİO Olimpiyatları gibi birçok sorunun çıkma olasılığı oldukça yüksek bir seyir göstermekte. Web sitemiz dahilinde 2016 KPSS Sınavına katılacak olan adaylara çeşitli konular üzerine sürdürdüğümüz çalışmalar neticesinde 2016 KPSS Sınavı’nda çıkabilecek 10 soruya ilişkin bilgileri özenle hazırlayarak sunuyoruz.

2016 KPSS SINAVI’NDA ÇIKABİLECEK 10 GÜNCEL SORU

 • Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 28 Ocak 2016 tarihinde açıklanan bilgiye göre Türkiye’nin 2015 yılı itibari ile genel nüfusu 78 milyon 741 bin 53 kişi olarak belirlenmiştir.
 • Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2015 verilerine göre Isparta yaşam endeksinde, İstanbul gelir ve servet endeksinde, Tunceli eğitim endeksinde, Zonguldak çalışma hayatı endeksinde ve Muş ise bu endekslere dayalı olarak en düşük yerleşke olarak değerlendirilerek açıklandı.
 • Sultan-ı Yegah şarkısı ile tanınan ünlü efsanevi müzisyen Ergüder Yoldaş hayata gözlerini yumdu.
 • “Mustang” adlı filmiyle 7 Şubat 2016’da düzenlenen festivale katılan Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven “En İyi Avrupa Filmi” ödülüne layık görüldü.
 • Malezya’da düzenlenen Aşırılık ve Şiddetle Mücadele Konferansı Malezya Başbakanı Necip Rezak önderliğinde Ocak 2016 yılında düzenlendi.
 • Ocak 2016 yılında 46’ncısı düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda(WEF) tarafından açıklanan rapor neticesinde “Dünya’nın En İyi Ülkeleri” sıralamasında ekonomi, refah ve yaşam kalitesi kriterleri göz önünde bulundurularak yapılan 60 ülke arasında yapılan istatistik neticesinde 1. sırayı Almanya alırken, Türkiye ise 30. sırada yerini aldı. Listenin 60’ıncı ve son sırasında ise Cezayir yer almakta.
 • Dünyaca ünlü iş adamı Mustafa Koç Ocak 2016 tarihinde hayatını kaybetti.
 • Ocak 2016 senesinde ülkemizde yapılması kararlaştırılan “Bayanlar Dünya Buz Hokey Şampiyonası” terör ihtimali göz önünde bulundurularak iptal edilip, İspanya’da yapılmasına karar verildi.
 • 2016 Avrupa Kültür Başkentleri olarak İspanya’dan San Sebastiánve Polonya’dan Wroclaw olarak belirlendi.
 • Şubat 2016 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) tarafından açıklanan son raporlar neticesinde Zika virüsünü dünya üzerinde en çok sıklıkla rastlanılan ülkeleri arasında ilk sırada Kolombiya ve Brezilya olduğu belirtildi.

2016 KPSS Sınavında Çıkabilecek 10 Güncel Soru Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. CEMİL BADUR diyor ki:

  çok saçmaymış çıkacak olan sorular

  1. Gökhan diyor ki:

   Önemli olan mantıklı olması değil zaten güncel olması. Senin değerlendirmen saçma olmuş.

Sayfa başına git