2016 KPSS Sınav Ücreti Ne Kadar Olacak ?

KPSS için hazırlıklar hız kesmeden devam ederken, KPSS hazırlanan adayların kafasında bazı soru işaretlerinin olduğunu da bize iletilen sorulardan rahatlıkla anlayabiliyoruz. Memur adaylarının kafasına en çok takılan sorulardan birisi de ”2016 KPSS Sınav Ücreti Ne Kadar Olacak ? ” sorusu..

Öncelikle 2016 KPSS sınav ücreti için ÖSYM tarafından henüz duyuru yapılmadığını hemen belirtelim, Bizim yazacağımız tahmini rakaamlardır ve açıklanan başvuru ücretinin yakını ücretler olacağı aşikardır.

2016 KPSS sınav ücretini tahmin etmek için 2014 KPSS sınav ücretlerini incelemek yeterli olacaktır. 2014 KPSS sınav ücreti oturum başına 40 TL idi. Oturum kavramını hemen açalım.

sınav-ucretiÖrneğin Lisans Mezunlarından sadece  Genel Kültür – Genel Yetenek sınavlarına giren adayların ödeyeciği sınav ücreti tahmini olarak 40 TL olacaktır. Lisans mezunlarından öğretmenler ve Alan’dan hazırlananlar ise her oturum için 40 tl ödeyeceklerdir.

Misal A kişisi Lisans  Maliye mezunu. Bu kişi sadece B grubu alımları için hazırlanıyorsa Genel Kültür- Genel Yetenek testlerine girmesi yeterli olacaktır. ve bunun için ödemesi gereken ücret 40 TL olacaktır. A kişisi şayet A grubu için yani Alan için hazırlanıyorsa gireceği oturumlara bağlı olarak ödeyeceği sınav ücreti 160 TL ‘ye kadar çıkacaktır.

Önlisans ve Ortaöğretim mezunlarında Alan derdi olmadığı için bu kişiler sadece Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumuna gireceklerdir. Ve 2016 KPSS önlisans başvuru ücreti 40 TL olarak tahmin etmekteyiz. Ortaöğretim mezunları içinde bu fiyat aynıdır.


2016 KPSS Sınav Ücreti Ne Kadar Olacak ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. zafer diyor ki:

    Ben 50 tl diye tahmin ediyorum

Sayfa başına git