2016 Kpss Sınav Giriş Belgesi ve Sınav Yerlerini Öğrenme Linkleri

2016 KPSS SINAV GİRİŞ BELGESİ VE SINAV YERLERİ ÖĞRENME

KPSS için sınav giriş belgesi edinmek zorunludur. Sınav giriş belgesi alabilmek ve sınav yerlerini öğrenebilmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz. KPSS için en fazla merak edilen sorulardan birisi de adayların sınava hangi okullarda gireceğidir. Bu durumu açıklığa kavuşturmak için ÖSYM’nin resmi sitesi olan ais.osym.gov.tr ziyaret edilebilir.

KPSS Sınav Oturumları

KPSS oturumları 23 Mayıs ve 29 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılacaktır. Sınav oturumları sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki şekilde olacaktır. 22 Mayıs tarihinde sabah yapılacak olan oturumda adaylara 120 dakika süre tanınacaktır. Öğleden sonra yapılacak olan oturumda ise adaylara 100 dakika süre tanınacaktır. KPSS’nin 29 Mayıs tarihinde yapılacak olan oturumunda ise sabah sınavı 160 dakika sürecektir. Öğleden sonra yapılacak olan oturumda da adaylara yine 160 dakika süre tanınacaktır. ÖABT ve DHBT sınavları ise 24 Temmuz ve 6 Kasım tarihlerinde yapılacaktır. 24 Temmuz’da yapılacak olan ÖABT tek oturum olacaktır. Süresi 75 dakikadır. 6 Kasım tarihinde yapılacak olan DHBT sınavı da tek oturumda yapılacaktır ve süresi 60 dakikadır.

Sınavın Uygulama Aşaması

Sınavın uygulama aşamasında öncelikle güvenlik kontrolleri yapılacaktır ve kimliklere bakılacaktır. Herhangi bir problem çıkmayan adaylar sınav salonuna alınacaktır. Burada önemli olan nokta zaman konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için sınava girecek kişilerin sınav saatinden en az 1 saat kadar önce sınava girecekleri okulda olmaları gerekmektedir. Sınav salonuna girildikten sonra salonda yapılacak olan kimlik kontrolleri için kimliğe dikkat edilmelidir. Sınav giriş belgesi de mutlaka adayların yanında bulunmalıdır. Sınav salonunda görevli olan kişiler adayların sıra numaralarına bakarak adayların oturmalarına yardımcı olacaktır. Kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra optik dağıtımı yapılacaktır. Optik dağıtıldıktan sonra adaylar optiğin üzerindeki bilgileri kontrol ederek herhangi bir eksik bilgi ya da hata olup olmadığına bakmalıdır. Eksik ya da hatalı bilgileri bulunan adaylar salon görevlisine durumu bildirmelidir. Adaylar sınava ÖSYM tarafından dağıtılan 2 tane kurşun kalem, 1 tane silgi, 1 tane kalemtıraş ve 3 adet de peçete ile girerler. 22 Mayıs tarihinde yapılacak olan genel yetenek ve genel kültür sınavının ilk 90 ve son 15 dakikası içerisinde adaylar sınav salonundan ayrılamazlar. 22 Mayıs tarihinde yapılacak olan eğitim bilimleri sınavının ilk 75 ve son 15 dakikası içinde adaylar sınav salonundan ayrılamazlar. 29 Mayıs tarihinde yapılacak olan alan bilgisi sınavının ilk 120 ve son 15 dakikası içerisinde de adaylar sınav salonundan ayrılamazlar.

Sınava Girecek Olan Kişilerin Mutlaka Yanlarında Bulunması Gereken Belgeler

Sınava girecek olan adayların yanlarında mutlaka bulunması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sınava giriş belgesi: Sınava girecek olan adaylar KPSS’nin hangi oturumunda sınava giriyorlarsa o oturuma ait olan sınav giriş belgesini yanlarında bulundurmak zorundadır. Adaylar bu belgede yer alan salon ve sıra numarası haricinde hiçbir yerde sınava girememektedir.
  • Nüfus cüzdanı ya da pasaport: Adaylar sınav salonuna girebilmek için yanlarında mutlaka nüfus cüzdanlarını bulundurmak zorundadır. Nüfus cüzdanı yerine süresi geçmemiş olan bir pasaport da kabul edilmektedir.

Sınavda Uygulanacak Olan Testler

Sınavda adaylara uygulanacak olan testlerin hepsi çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Soruların cevapları optiklere işaretlenecek ve ÖSYM tarafından optik okuyuculara okutulacaktır. Soru kitapçıkları üzerinde istenilen karalama işlemleri yapılabilmektedir. Fakat adayların geçerli olan cevapları soru kitapçığında olan cevaplar değil optik forma işaretlenen cevaplardır.

2016 Kpss Sınav giriş belgesi için; https://ais.osym.gov.tr/

2016 Kpss Sınav yerlerini öğrenmek için; https://ais.osym.gov.tr/


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git