2016 Kpss – Öabt Branş Sıralamaları Yayınlandı

2016 Kpss –Öabt Branş Sıralamaları Yayınlandı.

20 Ağustos 2016 da yapılan e 19 farklı branşın girdiği öabt branş sıralamaları yayınlandı. Daha önce 22 Temmuz’da yapılması planlanan sınav bir ay ertelenerek 20 Ağustos da yapılmıştı. Puanları açıklanan ve alan sınavına giren öğretmen adayları sıralamalarının yayınlanmasını uzun süredir bekliyorlardı. Sıralamaların yayınlanmasıyla birlikte uygulanacak olan mülakata en son kaçıncı sıradaki kişinin girdiği netlik kazandı.

İlk defa bu yıl uygulanacak olan mülakat uygulamasıyla birlikte branşlara verilen kontenjanların üç katı mülakata çağrılacaktır. Bakan İsmet Yılmaz mülakatın gerekliliğini belirterek büyük şehirlere her branş için komisyon kurduklarını açıkladı. Sıralamanın üç katına giren adaylar mülakat sürecine girdikten sonra mülakatta verilen puanları kullanarak atama için açılan tercihlerden istediklerini seçecekler. Ayrıca 21.  Tercih haklarını kullanan adaylar eğer tercih ettikleri okul gelmezse devletin kendilerini istediği yere atayabilme hakkını kabul etmiş sayılacak. Geçtiğimiz yıllarda uygulanmayan mülakat süreci ilk olması sebebiyle adayların kafasında pek çok soru işaretine neden olmaktadır.

Branşı içerisinde sıralamaya giren aday tercih yapıp atanırken bu mülakat sürecinin olması atama sürecini biraz daha uzatacaktır. Verilen kontenjanın üç katının mülakata çağrılması adayların kafasında soru işareti bıraksa da mülakatlar için süreç başlamış bulunmaktadır. Öabt sınavı olmayan adayların sıralaması daha önceden açıklanmış olup onlara yapılacak olan mülakatlar bitmiş bulunmaktadır. Mülakatların hepsi bittikten 60 puan ve üzeri alan adaylar tercih hakkı kazanacaktır. Ataması yapılan adayların 10 Ekim de göreve başlayacakları belirtilmiştir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git