2016 Kpss Lisans Branş Sıralamalar Değiştirildi

2016 Kpss Lisans Branş Sıralamalar Değiştirildi

2016 kamu personel seçme sınavına katılan adayların sınav sonuçlarına göre sıralamalar yapılmıştır. Adaylar https://ais.osym.gov.tr adresine girerek aday TC numarası ve şifresini yazarak sisteme giriş yapabilecekler. Sisteme giriş yaptıktan sonra branş bazında sıralamasını görecekler. KPSS lisans branş bazında sıralamalar yayınlanmıştı fakat bu sıralamada güncellemeler yapıldı.

KPSS lisans branş bazında sıralama neden değiştirildi?

Bu soru herkes tarafından çok sorulmaya başladı ve lisans branş bazında sıralamaların değiştirilmesi sadece bu yıl yapılmadı hemen hemen her yıl yapılmaktadır. Aslında değişmesinin bir kaç sebebi var. Bu sebepler; çift anadal veya açıköğretim yani ikinci lisans eğitimini bitiren adayların ÖSYM sayfasındaki kayıtlı olduğu bilgilerindeki eğitim bilgilerini güncellemelerinden kaynaklanmaktadır.

Zamanında eğitim bilgileri güncellenmiş olsalar KPSS lisans branş bazında sıralamalar güncellenmek durumunda kalmayacaktır. Zaten bu sıralamanın amacı tercih yapmak ya da alan seçimleriyle ilgili değildir. Sadece KPSS lisans branş sıralamaları adayların sadece kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adayların arasındaki başarılarını görürler yani adayın kendisinin kaçıncı sırada olduğunu görmektedir. Bu sıralama listesini hiçbir yerde bir belge olarak kullanamazsınız bu belgenin aslında bir geçerliliği yoktur. Sadece sınava giren adayların başarısını gösteren bir sıralamadır.

Bu sıralama sayesinde kaçıncı sırada olduğunu rahatlıkla görmektedirler. Bu sıralama sayesinde tercihlerinizi nasıl, hangi branşta nereye tercih yapmaları konusunda bu sıralama adaylara önayak olmaktadır. Yukarıda belirttiğim gibi KPSS lisans branş sıralamanızı ÖSYM sayfasından aday girişi bölümünde TC kimlik numarası ve şifrenizle sisteme giriş yapıp burada tercihler bölümü var. Tercihler bölümüne girerek branşınızı (alanınızı) seçerek sıralama yapabilirsiniz. KPSS lisan branş sıralamanızı bu şekilde rahatlıkla görebilmektesiniz. Sıralamanızı öğrendikten sonra diğer adaylara göre de başarı sıranızı öğrenmiş olursunuz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git