2016 KPSS Güncel Olaylar ve Güncel Bilgiler

KPSS’de artık güncel olaylar’da oldukça büyük önem arz etmektedir. Yapılan son değişiklikle Güncel bilgiler sorularının 3 sorudan 6 soruya çıkarılması bunun en büyük göstergesidir. Bu makalemeide 2016 KPSS Güncel Olaylar ile ilgili bazı bilgiler bulacaksınız.

Karşımıza çıkması muhtemel 2016 KPSS Çıkabilecek Güncel Bilgiler bazılarını bu başlık altında inceleyeceğiz…

 Geneli itibariyle vatandaşlık kısmının en dikkat çekici ve en çok sürpriz beklenen kısmı “Güncel Konular”dır. Bu sebeple bu konuyu işlemenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bilindiği üzere 15 sorunun 9’u, vatandaşlığın anayasa idare hukuku, genel hukuk kavramları kısmından geliyor.

 

Kalan 6 sorunun 3’ü ise genel kültür, 3’ü ise güncel konulardan geliyor. Güncel konular, son bir sene içerisinde ülkemizde ve dünyamızda gerçekleşen /veya gerçekleşmesi planlanmış olayları kapsamaktadır. Genel Kültür kısmı ise ayrı bir ders konusu olarak işlenmektedir. Önemli olan birkaç tanesini aşağıda derlemeye çalışacağız… Niteliği itibariyle Genel Kültür konusu kişinin çalışarak değil, güncel konuları takip etmesiyle gelişebilir. Gezegenlerden edebi konulara, kültür sanata, tarihe kadar bu konular uzanabilmekte.

 Aşağıda anlatılacak minik kısımlar; Genel Kültür kısmının güncel sorular bölümüdür.

 Vatandaşlık / Güncel Bilgiler

 

  • 2015 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkmenistan’ın Merv şehridir.

 

kpss güncel

kpss güncel

Benzer bir soru geçen yıl beklenen bir soru olmasına rağmen çıkmamıştır. Bu sebeple bunun işlenmesi önemli olabilir. Piyasada yer alan Genel Kültür ve Güncel Konular isimli kitaplarda binlerce lüzumsuz ve bizce gereksiz olan bilgiler bulunmakta. Buradaki çıkacak soruların “mutlaka geleceğini” söylemek doğru olmasa da gelme olasılığı hayli yüksektir. İnternette bu konuyu araştıranların birçok gereksiz bilgiye denk gelmesi olağandır. Son beş senenin Oskar Ödülleri’nin tamamını veren yayınları dahi işleyen dergiler, internet siteleri bulunmakta. Bu tarz bilgiler gerekli görmüyor, kabaca birkaç temel konuyu ele almayı uygun buluyoruz.

 Bu sene beklediğimiz soruları planladığımızda şu bilgiyi öğrenmenin mantıklı olduğunu düşünmekteyiz;

 

  • Asıl adı Kemal Sadık Göreli olan dünyaca ünlü yazarımız Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te hayatını kaybetmiştir. Yaşar Kemal’in ilk kitabı Sarı Sıcak, ilk romanı ise İnce Memed’dir. Kitaplarından bazıları Yer Demir Gök Bakır, Yılanı Öldürseler, Ölmez Otu, Akçasazın Ağaları / Demirciler Çarşısı Cinayeti, Bir Ada Hikayesi (Fırat Suyu Kan Akıyor, Karıncanın Su İçtiği, Tanyeri Horozları, Çıplak Deniz, Çıplak Ada), Binboğalar Efsanesi ve Ağrı Dağı Efsanesi’dir.

 

Yaşar Kemal’in iş hayatına önce gazeteci olarak başladığının bilinmesi de önemlidir.

 

•Asıl adı Kemal Sadık Göreli olan dünyaca ünlü yazarımız Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te hayatını kaybetmiştir.

• Asıl adı Kemal Sadık Göreli olan dünyaca ünlü yazarımız Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te hayatını kaybetmiştir.

 Bununla birlikte 2015 yılında ölen 7. Cumhurbaşkanı’mız Kenan Evren ile ilgili aşağıdaki notları da bilmek önemlidir. Bilindiği üzere 12 Eylül 1980 Darbesi’nin başındaki generaldir. Dolayısıyla Evren’i, darbeyi yapan kişi olarak biliyoruz. Yargılama süresi içerisinde (Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni silah zoruyla darbe ile hükümeti indirme suçu nedeniyle yargılanıyordu) hayatını kaybetmiştir;

 

  • 9 Mayıs 2015’te hayatını kaybeden Kenan Evren, 1982 ile 1989 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. 1982 Anayasası’nın kabulü için yapılan halk oylamasında Evren’in Cumhurbaşkanlığı oylanmıştır. Oylama anayasasının kabulüne evet diyenler, aynı zamanda Kenan Evren’in Cumhurbaşkanlığı’na da evet demiş oldular.

“Halk tarafından ilk defa seçilen Cumhurbaşkanı kimdir?” sorusunun gelmesi de olağandır. Bunun cevabı ise Recep Tayyip Erdoğan olmalıdır.

 

Kenan Evren’in Cumhurbaşkanlığına geçmesiyle şu anki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da cumhurbaşkanı olması benzer özellikler göstermektedir. İki sorunun /veya birisinin karşımıza çıkmasının muhtemel olma sebebi de budur.

 

Bu sene soru olarak gelmesini beklediğimiz sorulardan birisi de “G–7 Zirvesi”dir. Bu zirveye katılan ülkeleri bilmek büyük önem taşımakta;

 

  • G-7 Zirvesi, Berlin’de 7-8 Haziran’da Almanya’da yapıldı. G-7 ülkeleri ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonda’dan oluşuyor. G-7 Zirvesi’ne Nijerya, Senegal, Etiyopya, Liberya, Güney Afrika, Tunus ve Irak liderleri de katıldı. G-20 dönem başkanlığını 2015 senesinde, görevi Avustralya’dan alan Türkiye yürütmektedir.

2016 KPSS Güncel Olaylar ve Güncel Bilgiler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Mücahit atabey diyor ki:

    Süper

Sayfa başına git