2016 KPSS Coğrafya Konuları

Bu Makalemizde KPSS Coğrafya konularını ele alacağız. ÖSYM’nin KPSS’de hangi konulardan soru sorduğuyla ilgili verileri sizlerle paylaşacaz. Öncelikle belirtmekte fayda var ki Lise – Önlisans Ve Lisans Mezunları için Coğrafya konuları hemen hemen aynıdır, Tek bir farkla Lisans mezunlarında konular daha kapsamlı olarak ele alınmakta ve sorular biraz daha ağır gelebilmektedir.

ÖSYM, en son yapılan güncellemelerle birlikte KPSS 2014 coğrafya konularında ufak tefek değişikliklere gitmişti. Şimdiye kadar KPSS de çıkan coğrafya soru sayısında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Sadece konuların ağırlığında değişiklikler yapılara 2014 KPSS coğrafya konuları yeniden belirlenmişti.

Bahsedilen ufak değişiklik sonrası Türkiye Coğrafyası toplamda 18 adet çoktan seçmeli sorulardan oluşacak. Yani önceki yıllara nazaran soru sayısında bir değişme yok. Bu bölümde artık Türkiye’nin Fiziki Özellikleri % 5 ağırlıklı olarak 3 sorudan % 12 ağırlıklı 6-7 soru olacak. Türkiye’nin Beşeri Özellikleri % 5 ağırlıklı olarak 3 sorudan oluşmaya devam edecek. Türkiye’nin Ekonomik Özellikleri ise % 20 ağırlıklı olarak 12 sorudan, artık % 13 ağırlıklı 7-8 soruya düşürülecek. Sınavda çıkan toplam soru sayısının 18 olacağı Coğrafya, 60 sorunun yöneltileceği 2014 Genel Kültür Konularının % 30ûnu oluşturmuş olacak.

Yapılan değişiklik sonrasında yeryüzü şekilleri, iklim, toprak, dağlar, ovalar gibi konuların oluşturduğu Türkiye’nin Fiziki Özelikleri konusunda soru sayısı artmış oldu. Bu konuda soru sayısının arttırılmış olması akıllara 2014 KPSS coğrafya konuları arttı mı sorusunu getirmektedir. Adaylar bu konuda rahat olabilirler. Konu sayısında herhangi bir artma olmamakla beraber sadece soruların ağırlıkları değiştirilmiştir. Türkiye’nin beşeri özelliklerinin sorulacağı soru sayısı aynen devam etmektedir. Türkiye’nin Ekonomik Özellikleri ile ilgili olan soru sayısının azaltılması ise akıllara bazı konuların çıkartılmış olabileceğini getirmektedir. 2016 KPSS konuları arttırılmadığı gibi eksiltilmedi de. Sadece birkaç ufak değişikliğe gidildi, hepsi bu kadar.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git