2016 KPSS A Grubu Nedir ? KPSS B Grubu Ne Demektir ?

KPSS A ve B Grubu Nedir?

 Devlet Memurluğu olarak tabir edilen kamu görevine ilk defa atanacaklar için yapılan KPSS A ve B Grubu olarak ikiye ayrılıyor.

 

Bu ayrımın aslında temel nedeni kamu görevlerine ilişkin kadro ayrımından kaynaklanır.

 

A Grubu kadrolar, KPSS’den kurum için gerekli puanı almış adayların yine kurum tarafından yapılan özel, yazılı ve sözlü yeterlilik sınavlarında başarı gösterenlerin asıl unvana atanması yoluyla yapılan kadrolardır. Örneğin, Maliye Bakanlığı Uzman/Uzman Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı, yine İç İşleri Bakanlığı Kaymakamlık gibi ünvanlara kurumlar kendileri sınav yaparak atama yaparlar. Ancak bu sınavlara girmenin ön şartlı KPSS den gerekli puanı almış olmak gelir.kpss

 

B Grubu kadrolar ise KPSS sonucuna göre ÖSYM tarafından başka hiçbir sınav şartı aranmaksızın ataması merkezi sistemle yapılan kadrolardır. Örneğin, Arşiv Memuru, Hemşire, Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni ve Hizmetli kadrolarını bunlara örnek verilebilir. Bu merkezi sistem atamaları iki yılda bir yapılan KPSS sonuçlarına göre alımları yapılan kadrolardır. Merkezi sistemde atanabilmek için tek şart KPSS P3 puan türünde yeterli puanı almış olmaktır.

 

KPSS A ve B grubu kadroları eğitim düzeyleriyle de ayrılmıştır. Lisans mezunları ve mezun olabilecek durumda olanlar (son sınıf öğrencileri) atanabilmek için KPSS A Grubunu oluştururlar. KPSS A grubu sınavları her yıl yapılarak ilgili kadrolara atama yapılır.

KPSS B Grubu kadroları daha çok ortaöğretim, önlisans mezunlarının atandığı kadrolardır. Bu grubun gireceği KPSS iki yılda bir çift yıllarda yapılır. Örneğin 2016 KPSS B grubu atamalarının yapılacağı çift yıldır.


2016 KPSS A Grubu Nedir ? KPSS B Grubu Ne Demektir ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Özlem diyor ki:

    1977 doğumluyum ticaret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum. Kpss ye girmek istiyorum, yalnız yaştan dolayı atanmamda sorun olur mu
    Saygılar.

Sayfa başına git