2015 Kasım Tercihlerine Kimler Başvurabilir ? 2015 Kasım Tercihleri Nasıl Yapılır ?

Atama Bekleyen memur adaylarının büyük bir merak içinde beklediği 2015/2 Kasım atamaları için tercih süreci başladı. Bilindiği üzere verilen kadro sayısı atama bekleyen milyonlarca memur adayını büyük hayal kırıklığına uğratmıştı.

Hatırlatmak gerekirse 3.5 Milyon Memur adayına Kasım için ayrılan kadro sayısı 2159 idi.

Bu 2159 Kadronun Ortaöğretim alanından 145, Önlisans alanından 575, Lisans alanından ise 1439 idi.

Peki, 2015 Kasım Tercihleri Nasıl Yapılır ?

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacaktır. Bu amaçla hazırlanan Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2015/2 Tercih Kılavuzunda, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer almaktadır.

1-Adaylar tercihlerini 16 Kasım- 25 Kasım 2015 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır.

2-Adaylar tercihlerini yaptıktan sonra yerleştirme ücretini  (15,00 TL) yatıracaklardır.

3- Yerleştirme ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 25 Kasım 2015 tarihindemesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 26 Kasım 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

4-Süresi içinde yerleştirme ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dâhil edilmeyecektir.

5-Eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olan adaylar:

Tercih bildiriminden önce tercih süresi içinde olmak kaydıyla ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve ekte yer alan Başvuru Merkezlerinde eğitim bilgilerinin güncellenmesini sağlayacak daha sonra tercihlerini bildireceklerdir.

Kimler Kasım KPSS Tercihi Yapabilir.

Lise, Önlisans ve Lisans mezunu olan adaylar KPSS tercihinde bulunabilirler. Kural olarak 18 Yaşını doldurmak gerekmektedir.

Mezun olmadan tercih olur mu?

2015/2 yerleştirmesinde tercih yapacak adayların sınava girdikleri öğrenim düzeyinden mezun olmuş olmaları gerekir. Yani;

Lisans (4 yıllık) girenlerin; 4 yıllık üniversiteden mezun durumda olmaları gerekir.

Önlisans (2 yıllık) girenlerin; 2 yıllık üniversitelerini bitirmiş olmaları gerekir.

Ortaöğretim (lise) girenlerin; liseden mezun durumda olmaları gerekir.

Mezun olmayarak sınava girdiği öğrenim düzeyinden son sınıfta olanlar ise tercih yapmamalıdır. Yerleştirilseler dahi atamaları yapılmayacaktır

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git