2015 Açıköğretim Fakültesi Kaydı İçin Gerekli Belgeler

2015 Açıköğretim Fakültesi Kayıtları diğer Üniversitelerde kayıtların başlamasıyla birlikte başladı. 2015 AÖF kaydına gitmeden önce hangi belgelerin gerekli olduğunu öğrenip ona göre hazırlık yaptıktan sonra ilgili AÖF bürosuna giderek ya da Net üzerinden kaydınızı yapmanız mümkün olabilir. En Doğru Bilgiyi kazandığınız AÖF’nin web sitesinde duyurular kısmında bulabilirsiniz.

Açıköğretim kayıt için gerekli belgeler:

1- İnternet Başvuru Belgesi Çıktısı

2- Fotoğraflı-İmzalı Form Çıktısı

3- Öğrenci Bilgi Formu Çıktısı

4- Öğrenim Belgesi

5- 4.5 x 6 CM boyutlarında 4 adet yeni çekilmiş fotoğraf

6- Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesi

7- Öğrenim Ücreti/Öğrenci Katkı Payı ve Öğretim Gideri ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu.

8- Başvuru ve kayıt bilgileri çıktısı

İnternet başvurunuzu yapıp gerekli belgeleri temin ettikten sonra Açıköğretim kayıt bürosuna giderek kaydınızı yapabileceksiniz.

2015 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ KAYIT NASIL YAPILIR

1.Adım Adaylar ilk önce internet üzerinden “http://kayit.anadolu.edu.tr” sitesinden internet başvuru belgesini alacaklar. Yazıcıdan aldıkları belgeyi siyah tükenmez kalem ile imzaladıktan sonra bu belgeyi kayıt bürosuna teslim edecekler.

2.Adım Daha sonra internetten yapılan başvuru sonrasında yazıcıdan aldığınız Fotoğraflı İmzalı Forma istenildiği şekilde yeni çekilmiş fotoğrafı yapıştırılacak. Sizin için ayrılmış imza alanına siyah tükenmez kalemle form bölgesine taşırmadan imza atacaksınız. İmzaladığınız formu ve diğer formları kayıt bürosuna teslim edeceksiniz. Sizden alınan fotoğraf ve imzanız digital ortama aktarılacağından Bilgisayar kayıtlarında verdiğiniz imzanız ile öğrencilik hizmeti için vereceğiniz dilekçedeki imzanızın benzer şekilde olması gerekiyor.

3.Adım İnternetten yapacağınız Açıköğretim kayıt başvurunuz sonunda yazıcıdan alacağınız Öğrenci Bilgi Formuna istenildiği şekilde fotoğrafınızı yapıştırın. Açıköğretim Büro Personeli formunuzu onaylayıp size iade edecektir. Bu form öğrenci kimlik kartı alıncaya kadar sizin için öğrenci belgesi yerine geçecektir. Bu formu sınavlarda öğrenci kimlik kartı yerine kullanamazsınız. Öğrenci kimlik kartınızı daha sora almayı unutmayın.

4.Adım Açıköğretim kaydını yapacak olan Lise ve dengi okul mezunları öğrenciler, öğrenim belgelerinin mezun olunan okul tarafından onaylanmış veya AÖF bürosu tarafından onaylanmış bir süreti ile kayıt yapabilecekler. Bunların dışında herhangi bir kurumun onayladığı belgelerle kayıt yaptırılmayacak. Öğrenim belgesinin aslını ve fotokopisini Açıköğretim bürosuna götürüp onaylatabilirler. Orjinali görülmeden fotokopisine aslı gibidir onayı vurulmaz. Öğrenim belgesini kaybetmiş olan öğrenciler ise mezun oldukları okuldan Diploma Bilgilerini İçeren Öğrenim Belgesinin Onaylı bir örneği ile kayıt yapabilecekler. Kimlik bilgileriyle Öğrenim Belgesi üzerinde bulanan bilgilerin birbiriyle aynı olması gerekir. Bu bilgilerde herhangi bir değişiklik varsa örneğin evlilik nedeniyle soyadı değişenler hariç bunu kayıt sırasında resmi belge ile kanıtlamalısınız. Eğer bilgilerinizde hata yapıldıysa şayet mezun olduğunuz okula gidip öğrenim belgesinin arkasına gereli bir açıklama yazdırabilirsiniz.

5.Adım Yeni çektireceğiniz 4 adet 4.5×6 cm’lik fotoğraf gereklidir. Bilgisayar ortamındaki fotoğrafınızın uygun bulunmaması durumunda 4 adet fotoğrafınızı yanınızda hazır bulundurun.

6.Adım Açıköğretime kayıt yapacak erkek adaylar için İnternet başvuru bilgilerinde belirtikleri askerlik durumlarına göre gereken Askerlik Durum Belgesini Açıköğretim bürosuna teslim edecektir. Askerlik Durum Belgesi için E-Devlet sitesinden alınan belge geçerlidir.

7.Adım Açıköğretim kayıt ücretlerini Vakıfbanka ait şubelerden, internet hesabından, telefon bankacılığından veya Vakıfbank ATM’lerinden T.C. Kimlik bilgilerini kullanarak yapabilecekler. Öğrenciler AÖF kayıt öncesinde Öğrenim Ücreti/Öğrenci Katkı Payı ve Öğrenim Gideri ile ilgili ödemelerini internet başvurusu tamamlandıktan sonra kayıt için gerekli diğer belgeler hazırlandıktan sonra yapmalılar. Banka ücretini yatıracak olan öğrenciler parayı yatırırken Kayıt türünü, Kayıt Bölümünü, Programını belirterek para yatırmalıdır. Bankaya ödeme yapıldıktan sonra alınacak dekont bilgileri mutlaka kontrol edilmelidir. Bu dekontu her zaman saklayın öğrenim hayatınız süresince yetkililer sizden bu belgeyi ibraz etmenizi isteyebilir.

İnternet’ten AÖF Kaydı Nasıl yapılır ?

1- Kayıt işlemi için http://kayit.anadolu.edu.tr adresini giriş yapılacak.

2- Siteye giriş yaptığınızda kayıt türünü seçin.

3. Başvuru sayfasına geldiğinizde Başvuruya şimdi başla yazısına tıklayarak Başvuru Giriş bölümüne giriş yapın. Bu sayfadaki yazıları dikkatli bir şekilde okuyun ondan sonra okudum ve anladım kutucuğunu işaretleyip başla butonuna basınız.

4- Gelen ekranda gerekli bilgileri hatasız olarak doldulup ileri butonuna basınız.

5- Başvurunuz sonrasında doldurduğunuz bütün bilgileri gösteren bilgiler ekranda çıkacak. Yazdığınız tüm bilgileri kontrol edin. Ardından Yukarıdaki bilgilerin doğru olduğunu kabul ederim kutucuğunu tıklayıp ardından tamam butonuna basın.

6- Başvurunuz sonunda “Başvuru Kayıt Bilgileriniz Çıktısı”, “Öğrenci Bilgi Formu Çıktısı”, “İnternet Başvuru Belgesi Çıktısı” ile “Fotoğraflı İmzalı Form çıktısı”nı yazıcıdan alın. Yazıcı çıktısının okunaklı olmasına ve düzgün olmasına dikkat edin.

7- Yukarıda işlemleri tamamladığınızda internet başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Başvuru yaptıktan sonra sitede bulunan başvuru durumu bölümünden tekrar T.C. Kimlik numaranızı girip görüntüle deyince girdiğiniz bilgileri tekrar gözden geçirebileceksiniz.

8- İnternet kayıt başvurunuzu tamamladıktan sonra “Başvuru Kayıt Bilgileri Çıktısı” ve “İnternet Başvuru Belgesi Çıktısı”nı dikkatlice gözden geçirin. Bilgilerde hata olup olmadığını birkez daha kontrol edin. Bilgilerinizde hata yaparsanız 10 dk içinde tekrar yeni bir kayıt yapabilirsiniz


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git