2010 Kpss Suçunda Tutuklama

2010 Kpss Suçunda Tutuklama

2010 KPSS olayında gözaltı kararı çıkmış olan bir şüpheli daha suçlu bulunmuştur. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir dava olan, 2010 yılı KPSS sorularının çalınması hakkında ki kurulu davada, bir kişi hakkında daha tutuklama kararı alınmıştır. Davalının gözaltı kararının bulunmasının ardından suçlu bulunarak Sulh ve Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmıştır. Davalı Y.T avukatıyla birlikte adliyeye gelerek teslim olmuştur. Tutuklanan Y.T’nin göz altına alınma kararı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklama talebine çevrilmiştir.

Tutuklanan şahıs Y.T’nin Cizre’de öğretmenlik yaptığı, bunun yanı sıra da bir cemaatte imam olduğu belirlenmiştir. 2010 yılı KPSS sonucunda bir takım şüphelerle davalının soruları sızdırdığından şüphelenilmiştir. Derin araştırmalar sonucunda, kişinin soruları ele geçirdiği ve yüksek puanlar alarak atamasının gerçekleştiği tespit edilmiş, bu sebeple kişi Sulh ve Ceza Hâkimliğin de sorgulanarak tutuklanmıştır.

Bununla beraber 2010 senesinde yürütümü yapılan KPSS genel kültür ve genel yetenek sınavları iptal edilmemiştir. Dava yürütücülüğünü Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yücel Erkman yapmaktadır. Dava süreci, 24 ilde 51 kişi hakkında 30 Mart 2016 tarihinde göz altı kararın çıkarılması şeklinde başlamıştır. Soruların sızdırılması suçundan ötürü yargılanan bu kişilerden 41’i geçen hafta içerisinde yakalanmış, içlerinden 13’ü, ”kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, örgütlü sahtekârlık ve terör örgütü üyesi olmak” gerekçelerinden ötürü suçlu bulunmuştur. Bununla beraber soruşturma içerisine tutuklu sayısı 16’ya çıkmıştır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git